Rozpuštění Sněmovny: Ivan Bartoš nastínil, jaké kroky podnikne, aby se znovu rozdávaly politické karty

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše

Předseda opoziční strany Piráti Ivan Bartoš (41) na středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem (76) hovořil o krocích hlavy státu po případném rozpuštění Sněmovny. Připomněl prezidentovi jeho postup v roce 2013, kdy dolní komoru rozpustil po osmi dnech od rozhodnutí sněmovny. "Férové mi v rámci diplomatické roviny přijde rozpustit Sněmovnu a přejít do módu předčasných voleb," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda v koalici ze STAN podle současných volebních modelů nejsilnější strany s tím, že nepovažuje za vhodné v současné situaci vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Koalice Pirátů a Starostů v minulém týdnu oznámila, že po schválení volebního zákona Senátem chce usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Pro rozpuštění Sněmovny je podle Ústavy ČR potřeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců, tedy 120. Tolik hlasů opozice nemá, protože hnutí ANO s ČSSD mají dohromady 92 poslanců.

"Budu o hlasech pro rozpuštění Sněmovny jednat. Lehce jsem se o tom bavil s premiérem, ale nebyl volební zákon. Věřím, že ho v tomto týdnu schválí Senát. Bavil jsem se s prezidentem, zda ho podepíše, tak to potvrdil. A pak jdu v dalším týdnu jednat s předsedy stran. Klíčové ale je mít volební zákon, podle kterého probíhají volby. Vyslovovat nedůvěru vládě není dobrá varianta. Férové mi přijde, pokud má něco nastat, dát možnost rozhodnout lidem, tedy sehnat podporu pro rozpuštění Sněmovny a přejít do módu předčasných voleb, a to i s ohledem na složitou diplomatickou situaci směrem k Ruské federaci. Vyslovovat nedůvěru vládě v momentě, kdy s podporou našich partnerů děláme zásadní kroky ve smyslu suverenity naší země, je nezodpovědné a pro naše partnery nejen v Evropě nepochopitelné,” popsal pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš své budoucí kroky.

Koalice Spolu minulý týden vyzvala premiéra Andreje Babiše (66), aby do čtvrtka požádal o důvěru, jinak chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Piráti a STAN by v takovém případě vládu nepodpořili.

V případě, že by se v současnosti konaly volby do Poslanecké sněmovny, hnutí ANO by skonči...

Prezident Miloš Zeman v neděli v rozhovoru pro televizi Prima uvedl, že pokud by Sněmovna menšinové vládě premiéra Andreje Babiše vyslovila nedůvěru, nechal by kabinet dovládnout v demisi, a to z důvodu, že do řádných voleb zbývá jen pár měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.