Rozvolňovat budeme opatrně, říká Jan Hamáček. Promluvil o tom, co zůstane zachováno

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2021

Vláda v reakci na zpomalování epidemie koronaviru pustí od příštího pondělí část žáků zpátky do škol a umožní otevření některých obchodů a také farmářských trhů a zoologických zahrad. Od 12. dubna kabinet počítá i s ukončením nouzového stavu, skončí zákaz cest mezi okresy. Postup očkování během Velikonoc zpomalil. Právě očkovací centra zůstanou do budoucna podle ministra Jana Hamáčka (42) zachována. "Rozvolňovat budeme velmi opatrně, abychom mohli v každém momentě na jakékoliv nové mutace reagovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

"Co platí, je to, že budeme muset držet infrastrukturu očkování, protože bude pravděpodobně potřeba přeočkovávat, takže tady budou nějaké kapacity očkovacích center," upřesnil šéf Ústředního krizového štábu, co zůstane zachováno. Podle odborníků je totiž vysoce pravděpodobné, že i po navození kolektivní imunity nový typ koronaviru nezmizí.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy. 

"Počítám, že 12. dubna by měly padnout dvě věci. Měly by se vrátit děti do škol. A dále skončit uzávěra mezi okresy plus zákaz vycházení, což je podle nouzového stavu. Měl by tedy skončit nouzový stav a jako vláda nebudeme už žádat o prodloužení a následně od 19. dubna by měla být další etapa návratu do škol. Teoreticky potom vzniká prostor pro další rozvolňování," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.