Rusko nás nenávidí, bude Česku škodit, ale proč by útočilo tím, že zapálí nějaký autobus, nechápe Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2024

Komentář: Soud dnes uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v Praze 9 v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí. Po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS) to novinářům řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko. Pro ŽivotvČesku.cz věc okomentoval Andor Šándor, který se zamyslel ohledně toho, že »zapálit nějaký autobus v garáži« asi úplně nebude to nejsilnější, čím Rusko může zaútočit na Českou republiku.

"Existuje podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska, je to součást hybridní války, proti které se musíme bránit," řekl novinářům Fiala. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) doplnil, že podobné typy útoků se nyní mohou chystat napříč Evropou a i Česko může být cílovou zemí. "Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů," dodal.

Žhářský útok se na Klíčově odehrál minulý týden v noci na čtvrtek, řekl Vondrášek. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela. "V neděli bylo zahájeno trestní stíhání, dnes soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby ze všech tří procesních důvodů, které zná trestní řád," řekl Vondrášek. Vazba má tedy zabránit útěku obviněného, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Podle Šándora je věc nepochybně vážná. Česká republika je pro Rusko jedním ze dvou největších nepřátel, o to více je zarážející, že zapálením autobusu by »bylo zlo naplněno«.

"Není pochyb o tom, že Rusko nás považuje za jednu ze dvou zemí jako nejvíce nepřátelské - Spojené státy a nás. A že nás považuje za zemi zrádcovskou. To, že bude vyvíjet řadu kyberútoků, bude se v ČR snažit verbovat řadu lidí, kteří budou donášet informace a podobně, o tom není pochyb. Ale co by Rusko získalo tím, že zapálí nějaký autobus. To mi přijde jako poměrně jednoduchá a laciná myšlenka, která nám opravdu k ničemu není. My bychom si měli uvědomit, v čem nám skutečně Rusko může uškodit. Polité autobusy nějakou kapalinou v depu, to opravdu není tím, čím by nám asi mohli ublížit," uvedl krátce pro ŽivotvČesku.cz komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Cizinec byl podle Vondráška při zadržení v Česku pět dní. "Za teroristický útok mu hrozí zákon sazbou 12 až 20 let odnětí svobody, nebo dokonce trestem výjimečným, tedy odnětím svobody na 20 až 30 let nebo doživotím," řekl policejní prezident. Podle víkendových informací je zadržený muž původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Vondrášek nechtěl upřesnit, do jaké míry muž svůj čin dokonal. "Jen můžu říct, že bych ocenil duchapřítomnou reakci personálu dopravního podniku," řekl.

Policie o víkendu v Praze zpřísnila bezpečnostní opatření. "Z dosavadního šetření policie a z informací zpravodajských služeb vyplývá, že Česku aktuálně nehrozí další konkrétní bezpečnostní riziko," doplnil policejní prezident. V Česku je od března 2016 vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem, kabinet letos koncem dubna rozhodl o posílení opatření do konce září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.