Rusko plánuje přehlídku v Moskvě i Mariupolu, varuje ministerstvo. O jednotě proti jaderné agresi promluvil europoslanec Marcel Kolaja

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2022

Oficiální vyhlášení války Ukrajině, mobilizace a použití jaderných zbraní jsou v posledních dnech často skloňovaná témata v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. První dvě ve středu rázně okomentoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (54), k jaderné síle se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil europoslanec Marcel Kolaja (41).

Jako razantní popření se dá popsat vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova na dotaz, zda se ruský prezident Vladimir Putin (69) chystá 9. května vyhlásit Ukrajině oficiálně válku. "Ne, je to nesmysl," odpověděl na otázku novinářů.

Stejně tak, tedy odmítavě, se podle agentury Interfax postavil k otázce, zda v tento den Rusko vyhlásí všeobecnou mobilizaci.

Variantu, že Rusko zaútočí taktickými jadernými zbraněmi, popsal z pohledu Evropského parlamentu europoslanec Marcel Kolaja. "Členské země koordinovaně pracují se strukturami NATO, které ruské jaderné kapacity a aktivity monitorují. Evropský parlament užití jaderných zbraní odsuzuje a podniká všechny dostupné kroky na podporu Ukrajiny. Pro Evropu je nyní skutečně důležité udržet jednotu. Je to stále jedna z největších zbraní, kterou vůči Putinovu režimu máme. Putinovy imperialistické choutky a politiku zastrašování zastavíme pouze společně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Na co se Rusko ve spojitosti s 9. květnem bezpochyby chystá, jsou vojenské přehlídky. Agentura TASS citovala ministra obrany Sergeje Šojgua (66), podle kterého se uskuteční ve 28 ruských městech a zúčastní se jí asi 65 tisíc lidí, přes 460 letounů a zhruba 2400 dalších exemplářů armádní techniky.

Zpravodajská služba ukrajinského ministerstva obrany ve středu rovněž varovala, že by Rusko mohlo svoji vojenskou přehlídku uspořádat i v ukrajinském Mariupolu. Ten je od začátku března v obležení ruských sil a Moskva tvrdí, že ho Rusové mají pod svojí kontrolou, přestože ukrajinská strana to popírá. Do zničeného města podle informací ukrajinské rozvědky dorazil Sergej Kirijenko, náměstek personálního šéfa Putinova úřadu, který tam má za úkol připravit na 9. května »slavnostní události«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.