Reklama:

Ruský člověk české zboží bojkotovat nebude. Vrbětice budou mít malý ekonomický dopad, říká Jan Švejnar

Ekonom Jan Švejnar
Ekonom Jan Švejnar
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Diplomatická roztržka způsobená kauzou Vrbětice bude znamenat, že na nějakou dobu dojde ke zmražení vztahů mezi Českem a Ruskem. V roce 2020 bylo Rusko pro Česko 12. největším obchodním trhem a logicky nyní panují obavy, jak se podezření ruských agentů z výbuchu v muničním skladu Vrbětice v roce 2014 podepíše na ekonomice. "Já myslím, že kauza Vrbětice se na cenách ropy a plynu neodrazí. Jsme příliš malým spotřebitelem a na celkovém trhu hrajeme poměrně malou roli," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Jan Švejnar (68). Vysvětlil také, nakolik jsou opodstatněné obavy firem z dopadů na byznys a zda hrozí, že hrdí Rusové budou bojkotovat české zboží.

Reklama:

V polovině dubna premiér Andrej Babiš a ministr vnitra (toho času i dočasně pověřený ministr zahraničí) Jan Hamáček oznámili, že z výbuchu v muničním skladu Vrbětice v roce 2014 jsou podezřelí ruští agenti. Část opozice hovoří o tom, že jde o státní terorismus. Na zveřejnění podezření a vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády Moskva reagovala vypovězením 20 členů české diplomacie.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem výrazně ochladly a panují obavy, nakolik se vrbětická kauza podepíše na ekonomice. Podle ekonoma Jana Švejnara je eskalace konfliktu ze strany Ruska nepravděpodobná a pokud by na ni už došlo, dopady by nebyly velké.

Reklama:

"Já myslím, že kauza Vrbětice se na cenách ropy a plynu neodrazí. Jsme příliš malým spotřebitelem a na celkovém trhu hrajeme poměrně malou roli. Tady bych neočekával velký zásah, i kdyby bylo úplné embargo ze strany Ruska na Českou republiku, tak to nebude mít tak velký dopad. Pan Semerák to kalkuloval, tak jsme se na to dívali a dopad by byl přibližně půl procenta HDP," odpověděl ekonom Jan Švejnar redakci ŽivotvČesku.cz na dotaz, zda se kauza Vrbětice odrazí na cenách ropy a zemního plynu jakožto hlavních komodit.

Dopadů na byznys se bojí především některé firmy, hlavně takové, které se orientují na průmysl. Otazník visí nad omezením dovozu a případně i ukončení fungování českých společností, které fungují na území Ruska. Podle uznávaného ekonoma, vysokoškolského profesora a kandidáta na post prezidenta z roku 2008 jsou ale obavy takřka zbytečné.

"Omezení dovozu či ukončení fungování firem je podle mě nepravděpodobné. Ten diplomatický spor je samozřejmě veliký, dojde k omezení počtu diplomatů, ale nemyslím si, že by Rusko chtělo dále eskalovat. Samozřejmě pakliže by eskalovalo, tak někteří jednotliví výrobci budou zasaženi. Zasaženy by byly sektory průmyslu, motorových vozidel, a tak dále, ale jsou to malé částky, pod jedno procento. Celkově by ten dopad nebyl velký, dnes už jsme přeorientováni z východních trhů na západní do takové míry, že by to nemělo smysl a nemyslím si tudíž, že k tomu Rusové dojdou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Švejnar.

Rusové jsou hrdý národ a vláda zařadila Česko na seznam nepřátelských zemí. Je ale nepravděpodobné, že by obyvatelé země záměrně odmítali kupovat české zboží. "Lidé jsou dost pragmatičtí a praktičtí a nebudou vyhledávat na nálepkách, odkud výrobek je, to bude spíš výjimka. Myslím si, že obyvatelstvo jako takové nebude bojkotovat české trhy," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný specialista na ekonomiku Jan Švejnar.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: