S inflací pomůže statistický efekt, úřadovat bude znovu i ČNB. Ekonom Štěpán Křeček přidal prognózu, kdy by mohlo být zase lépe

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2022

Strašák jménem vysoká inflace dál ovlivňuje dění v Evropě i v České republice. Bankovní rada České národní banky (ČNB) kvůli tomu na svém zasedání ve čtvrtek pravděpodobně zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz odhadl, kdy by se hladina inflace mohla vrátit do normálu.

Pokud ČNB zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 na 5,5 procenta, dostane se tak na tuto hranici poprvé od roku 1999. Krom toho ekonomové očekávají oznámení odhadů nižšího růstu ekonomiky a naopak vyšší odhad inflace. V březnu byla inflace 12,7 procent, což bylo o 1,6 procentního bodu více než v únoru.

V aktuální únorové prognóze centrální banka očekávala letos růst ekonomiky o tři procenta a průměrnou inflaci 8,5 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na konci března uvedl, že válka na Ukrajině sníží očekávaný ekonomický růst ČR letos zhruba na polovinu.

Podle ekonoma Štěpána Křečka bude přesto inflace v následujících měsících stoupat. "Nicméně zhruba od té druhé poloviny roku by se ta situace mohla začít zlepšovat. Přesto bude průměrná inflace za celý letošní rok velmi vysoká, kolem třinácti čtrnácti procent, a teď ty měsíce v prvním pololetí se můžeme dostat i přes patnáct procent. Opatření České národní banky, hlavně to zvyšování úrokových sazeb, by pak měla začít fungovat koncem roku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

"Co se týče příštího roku, tak nám tam pomůže statistický efekt, kdy a jak je letos inflace vysoká, tak bude pro příští rok vysoká srovnávací základna a z ní už ten růst nebude tak intenzivní. Čistě tím pak v příštím roce inflace klesne, na normální hodnoty se ale vrátí nejdříve v druhé polovině roku 2023, případně v té první roku 2024," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Evropský statistický úřad Eurostat v pátek ve svém rychlém odhadu uvedl, že míra inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 procenta, v březnu byla na 7,4. Prudce vzrostly ceny energií, výrazně se ale zvýšily i ceny potravin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.