S klesající teplotou spotřeba energií roste, říká ekonom Petr Studnička. Určil, jaká je úspora, když se topí o jeden stupeň méně

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2022

I když někteří vládní činitelé doporučují jako úsporné opatření před tuhou zimou nosit o svetr navíc, z logiky zimy v 21. století je málo pravděpodobné, že by dal někdo přednost svetru před vytápěním. S chladnějším nástupem počasí řada domácností topí lidově řečeno »na plné pecky«. Podle ekonoma Petra Studničky letos ale nehrozí, že by došlo na přídělové hospodářství, tedy že by se předčasně vyčerpaly zásoby plynu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

České zásobníky plynu jsou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Po úplném naplnění zásobníků hodlá ministerstvo průmyslu zajišťovat plyn pro denní spotřebu, aby zásobníky začalo využívat co nejpozději. Síkela také uvedl, že se výrazně snížila česká závislost na plynu z Ruska.

Právě naplnění zásobníků je tím, co nechává v klidu zkušeného ekonoma - odmítl tak jeho nedostatek pro letošní zimu. "Obecně si nemyslím, že by nám letos hrozil nedostatek zemního plynu, protože jsou naplněné zásobníky, máme nějaké alternativní trasy, podobně to je u elektrické energie. Z nedostatku osobně strach nemám. Ale samozřejmě s klesající teplotou spotřeba roste a samozřejmě, i když se třeba snažíme šetřit, kdy jeden stupeň dolů znamená úsporu zhruba 7 až 8 procent, tak je otázka, jak to lidé budou zvládat, když bude dlouhodobě mrznout. Takže určitě spotřeba vzroste," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička, který je vedoucím katedry hotelnictví.

Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla závislost na plynu z Ruska 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.