S Markem Vašutem máme vazby od dětství, jsem rád, že mě podpořil, říká Zdeněk Podhůrský

Marek Vašut a Zdeněk Podhůrský
Marek Vašut a Zdeněk Podhůrský
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2020

Velká retrospektivní výstava Arch. Zdeňka Podhůrského představila veřejnosti průřez životní tvorbou jednoho z našich největších loutkářů. Výstavu pořádá jeho nadaný syn, moderátor a herec Zdeněk Podhůrský (61). Na akci přišla řada známých osobností, mezi nimi třeba Marek Vašut (60). "Máme s Markem vazby od dětství a jsem rád, že mě přišel podpořit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Podhůrský.

Skvělou výstavu, která ukazuje národní kulturní dědictví, si nenechala ujít řada známých českých osobností, které vyznávají kvalitní umění.

"Marek je velký odborník. Jeho dědeček byl velký grafik a malíř. Marek sám je velmi talentovaný malíř a grafik, takže to výtvarné cítění má veliké. A my spolu kamarádíme už od dětství, takže jsou mezi námi silné vazby. Jsem velmi rád, že přišel a že mě podpořil," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Podhůrský, který si s krásnou výstavou dal hodně práce a pořádá ji již několik let.

"Mě mrzelo to, že táta upadal v zapomnění, přitom stál za skutečně řadou krásných děl. A já jsem výstavy začal dělat před necelými pěti lety a začal jsem zjišťovat, jak to lidé vnímají, jak si na to pamatují a během toho se nořím do těch dokumentací o tátovi, který byly uschovány z nějaké piety. A teď pozoruji, jaký byl táta vlastně gigant a co všechno dokázal," řekl pro ŽivotvČesku.cz oblíbený moderátor a herec a syn legendárního Zdeňka Podhůrského.

Jak to na výstavě loutek k připomenutí výročí 100 let od narození Arch. Zdeňka Podhůrského, jednoho z našich největších loutkářů a výtvarníků, autora půvabných loutek k večerníčkům Broučci vypadalo, se podívejte do galerie.

Zajímavostí je, že Zdeněk Podhůrský se o hračky a zejména loutky zajímal už od mládí. Po studiích kresby přešel jako výtvarník a loutkář k Josefu Skupovi, pro jehož divadlo vytvořil dokonale rozhýbaný marionetový černošský orchestr. Vytvořil přes 20 reklamních loutkových filmů, včetně scénářů. Za jeho prací stojí mnoho dalších úžasných děl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.