S nástupem věku 35+ zájem o očkování proti covidu značně klesl. Je to mentalita lidí, říká Roman Šmucler

Nextfoto
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 5. 2021

Vývoj epidemie v Česku má stále klesající trend. K očkování proti covidu-19 se do 08:00 ráno registrovalo asi 50.000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly dnes registrace spuštěny. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem do rána skoro dvojnásobný. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let. Lékař Roman Šmucler (51) pro ŽivotvČesku.cz zdůvodnil, proč o vakcinaci mají mladší ročníky významně menší zájem. "Tohle jsme čekali. Je to dáno několika faktory," řekl.

Vakcínu tak může na základě věku dostat více než 6,6 milionu obyvatel Česka a vybrané profese či chroničtí pacienti. Do neděle se jich podle dat ministerstva zdravotnictví registrovalo nebo už vakcínu dostalo 4,2 milionu, tedy asi 39 procent. K navození kolektivní imunity je třeba očkovat zhruba 70 procent celé populace.

"Čekali jsme to a další skupina začne de facto ve středu, protože se čekalo, že se jich přihlásí málo. Důvodem je, že většina lidí je chytřejší, než si mnozí myslí. V této věkové kategorii měli covid poměrně často a neschovávali se, chodili s ním do práce nebo se stýkali. Nemocných v této kategorii bylo tedy poměrně hodně. V této kategorii je hodně lidí, kteří to prodělali a ví, že mají protilátky. A další paradoxem je, že jakmile se udělá lepší počasí, tak se přestávají obecně lidé očkovat. A mnoho lidí v tuto chvíli má pocit, že už se nic neděje a nechají to raději na podzim. Je to mentalita lidí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Lidí ve věku 35 až 39 let žije v Česku podle údajů Českého statistického úřadu ze začátku letošního roku asi 763.000. Vakcínu už dostalo více než 87.000 lidí v tomto věku, u 41.000 bylo očkování dokončeno. Od úterní půlnoci by se měla registrace spustit pro dalších pět ročníků od 30 do 34 let.

V současné době na podání první dávky nebo možnost rezervovat si termín očkování čeká více než 753.000 lidí.

Ani přes letní měsíce koronavirová infekce nechce zcela zmizet z pozornosti lidí. V Česku ...

Očkování je spolu s negativním testem nebo nedávno prodělanou nákazou možností, jak prokázat svou bezinfekčnost. Je třeba například pro návštěvu restaurační zahrádky, některých služeb či ubytování. Od dnešního dne se podmínky mění, nákaza chrání až půl roku a k ochraně po očkování stačí 21 dní po první dávce. Někteří odborníci to kritizují, imunita bez druhé dávky podle nich není dostatečná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu