S návratem žáků do škol se zvýší mobilita lidí. Roman Prymula nastínil, kde bude docházet nejčastěji k nákaze

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

S koncem prázdnin a návratem žáků do škol dojde ke zvýšení mobility lidí. V souvislosti s šířením viru v populaci bude svou roli hrát i chladnější počasí. Podobný scénář nastal v loňském roce, kdy v září došlo k nárůstu pozitivních případů. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz nastínil, kde by teoreticky mohlo docházet nejčastěji k šíření viru SARS-CoV-2. "Vychází to z logiky věci, kde bude největší nechráněný kontakt," řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Zahájení nového školního roku bude provázet testování, které má zabránit propuknutí šíření viru ve školách. Už v tom minulém platila některá opatření, která budou i pro letošek velmi podobná.

Podle epidemiologa Romana Prymuly školy nepředstavují pro přenos infekce největší riziko. "Mohou to být nějaké noční kluby, kde ten kontakt bude intenzivnější, může to být zaměstnání. Otázkou je, jak tomu bude ve školách, kde dojde k protestování, ale školy nepatřily k největším ohniskům nákazy, takže tam bude to riziko bude poměrně modifikované," odhadl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, které segmenty budou nejrizikovější.

V případě zhoršení epidemiologické situace existuje několik variant řešení, ale předpoklady a výhledy na začátek letošního školního roku 2021/2022 jsou zatím přívětivé, a to zejména díky proočkovanosti a promořenosti populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.