S vakcínou tu David Stypka mohl být dál. Čínské chřipce a naší vládě musíme vystavit účet, říká Matěj Ruppert

Zpěvák Matěj Ruppert
Zpěvák Matěj Ruppert
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2021

Písničkář a skladatel David Stypka odešel do muzikantského nebe ve věku 41 let. Skvělému muzikantovi se staly osudné problémy s rakovinou slinivky spojené s koronavirem. Stypka po sobě zanechal velkou rodinu, kterou nyní finančně podporují fanoušci. "Když někdo potřebuje pomoc, tak to Češi dokážou. David tu s námi mohl být dál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zpěvák Matěj Ruppert (42), který v souvislosti s nemocí covid-19 vyslal veřejnosti silné poselství.

Písničkář a básník David Stypka podlehl 10. ledna dlouhodobé chorobě spojené s komplikacemi, které v jeho těle způsobila nemoc covid-19. Stypka, kterému bylo pouhých 41 let, po sobě zanechal manželku a tři děti.

Velké gesto solidarity předvedli fanoušci, kteří přes veřejnou sbírku poslali rodině už téměř tři miliony korun. Srdce českého národa ocenil i Stypkův kolega z hudební branže Matěj Ruppert.

"Krásný český národ je národ jako každý jiný. Mezi námi žijí lidé perfektní, skvělí, chytří, učenliví, bystří, talentovaní, šikovní, ale stejně tak u nás žije určité procento lidí, kteří nejsou šikovní, nejsou bystří, ani chytří a bohužel tu žije i plno lidí, kteří jsou zlí a oškliví. Procento tohoto rozložení se nijak fatálně neliší od jiných národů. Akorát je vždy problém, když se ti zlí dostanou do vedení těch států a národů," uvedl Matěj Ruppert pro ŽivotvČesku.cz a zdůraznil, že je skvělé, když fanoušci na Stypkovu rodinu takto intenzivně myslí.

"Taková věc pak popírá to, co si mezi sebou často říkáme a co možná někteří říkají o nás. Tedy, že my Češi jsme převážně závistiví lidé, kteří koukají jinému do talíře, zda tam náhodou nemá o jeden játrový knedlíček navíc. Toto jsou pak důkazy, že tomu tak není. Když někdo potřebuje pomoc, tak mu velká většina z nás pomůže. Bylo to vidět i na jaře při první vlně koronaviru. Já jsem moc rád, že to ten můj milovaný český národ ukázal i v té smutné chvíli, jako je Davidův odchod. Jsem rád, že jeho partnerce a třem dětem jsme takto pomohli a ještě pomáhat budeme, protože jsou ve špatné situaci lidské, životní i materiální," uvedl Ruppert, který přiznal, že v poslední době se Stypkou komunikoval hlavně přes internet.

"Já měl v poslední době pocit, že s tou chorobou se vyrovnal a že vše je na dobré cestě. Bohužel zasáhl ten odporný covid. Snad to bude mementem, že by se lidé mohli probudit. Ti, kteří to onemocnění berou na lehkou váhu, by to měli začít brát jinak. Mám smutný pocit, že kdyby se na Davida dostalo s vakcínou dříve, že tu mohl být ještě s námi. Chci tedy říct, že až se na nás dostane řada, že bychom se měli nechat všichni naočkovat, abychom s tou čínskou chřipkou zamávali, aby se už taková věc, jaká se stala Davidovi, nikomu dalšímu nestala," vyslal silný apel Matěj Ruppert a zároveň pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že nesmíme zapomínat, kde se virus vzal a kdo čínské straně poklonkuje.

"Mě by zajímalo, zda tu Čínu bude hnát někdo k odpovědnosti. Mně přijde absurdní, jak naše vláda servilně vítala roušky a další materiál z komunistické Číny. Ale to nebyla žádná pomoc, to byl materiál, za který jsme normálně zaplatili. Ta země zatajovala podstatné informace tak dlouho, že nemoc se stihla rozšířit po celé planete. To bychom měli Číně vyčítat všichni a měli bychom Číně vystavit krutý účet. A rozhodně bychom měli účet v podzimních volbách vystavit naší vládě, nebo alespoň těm servilním představitelům vlády, kteří se spolu s čínskými představiteli chovali tak hanebně," prozradil svůj pohled na situaci respektovaný zpěvák pro ŽivotvČesku.cz a doplnil, že je nutné, aby si lidé o koronaviru a očkování hledali informace u odborníků a nečerpali je z facebookých stránek, kde se často objevují dezinterpretace.

"Vakcína v historii zachránila miliardy životů. Já to neříkám z pozice odborníka, ale z pozice člověka, který odborníkům důvěřuje. To nejsou lidé, kteří chtějí škodit, to jsou lidé, kteří vykonávají svaté povolání. Lékaři, sestry a zdravotní personál jsou lidé, kteří se vypořádávají s největším náporem té nemoci a někteří z nás ještě mají tu drzost jejich práci popírat. To se mi zdá smutné a neuctivé vůči zdravotníkům. Byl bych rád, aby ten můj apel alespoň způsobil, že ti lidé, kteří pochybují o bezpečnosti vakcíny, si začnou hledat relevantní informace, že se půjdou zeptat odborníků či někoho, komu důvěřují a nebudou informace čerpat jen z Facebooku, kde se objevuje spousta nesmyslných zpráv," dodal pro ŽivotvČesku.cz Matěj Ruppert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.