Šándor: Smrt prezidenta Íránu může samozřejmě vyvolat zdání, že v tom má někdo prsty

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2024

Komentář: Do Íránu zamířily kondolence z celého světa. Děje se tak po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána. Upřímnou soustrast zemi vyjádřili příkladem ruští, pákistánští, turečtí či indičtí politici, ale také předseda Evropské rady Charles Michel. Oba zmínění politici zahynuli v neděli při pádu vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda taková událost může »vyvolat konspirační teorie o úmyslně zaviněné havárii«. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora zcela jistě, a to i s ohledem na dění na Blízkém východě.

Smutek nad smrtí Raísího mimo jiné vyjádřilo teroristické hnutí Hamás. S ním vede od loňského října válku v Pásmu Gazy Izrael, který se mimochodem preventivně vyjádřil k možným spekulacím.

Podle agentury Reuters Izrael uvedl, že nebyl do smrti íránského prezidenta nijak zapojen. V pondělí ráno to sdělil nejmenovaný izraelský zdroj.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Šándora, zda se »konspirační teorie« nabízejí s ohledem na to, že u podobných nehod se dějí. Jinak tomu nebylo příkladem v případě smrti miliardáře Petra Kellnera - redakce o události informovala v dřívějším článku - kdy se objevily určité spekulace ve smyslu, že šlo o »vyřizování účtů, nebo že stále žije a jeho smrt byla jen nahraná« a podobně.

"Nepochybně může, a to z důvodu, že máme takový pocit, že když letí vysoce postavený, ba nejvyšší představitel nějaké země, tak bude ten přepravní prostředek, v tomto případě vrtulník, bezchybný a nemůže se nic stát. Ale počasí, se kterým se ten stroj může setkat, je věc jiná, tak k nehodě může dojít. Pak tu je také lidský faktor. Stává se to. Pravda je, že když zemře představitel státu a s ním i ministr zahraničí, tak to může budit nějaké pochybnosti, navíc v kontrastu situace na Blízkém východě. Ale v tomto případě bych v tom asi nic nehledal, uvidíme, co ukáže vyšetřování," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor s tím, že obecně v těchto případech někteří lidé mají tendence hledat konspirační teorie. V drtivé většině případů se ale ukáže, že zcela zbytečně.

K havárii došlo v momentě, kdy se Raísí během nevlídného počasí vracel z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem. Tam se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Se smrtí íránského ultrakonzervativního prezidenta Raísího se musí do padesáti dnů vyhlásit nové volby. Dá se očekávat, že přinesou mocenský boj. Rozhodující moc Íránu má však 85letý ajatolláh Alí Chameneí. Ovšem i prezidentský úřad má značnou sílu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.