Schillerová se ostře pustila do Pekarové i Válka kvůli lékům: Nesplněné korejské sliby a konec ministra

Markéta Pekarová Adamová a Alena Schillerová
Markéta Pekarová Adamová a Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2023

Komentář: Možná mnozí mají v paměti dodnes informaci, že nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to na konci března ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní »klíčové záležitosti« s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Nedostatek léků ovšem v ČR přetrvává a bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová v komentáři v rámci situace pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že podle svých zjištění je více než nepravděpodobné, že by ČR získala »korejské« léky.

Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Záleží na rychlosti těch náležitostí, ale myslím si, že v řádu týdnů, maximálně několika jednotek měsíců," odpověděla tehdy šéfka Sněmovny na otázku ČTK, kdy by mohly na český trh dostat například v Jižní Koreji vyrobená antibiotika nebo dětské sirupy.

Jenže nic takového v ČR stále není. "Nic takového u nás registrováno není. V databázi nejsou ani korejská antibiotika, ani jiné léky," řekl v úvodu týdne serveru Lidovky.cz farmakoekonom Josef Suchopár.

S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země EU potýkají od loňského prosince.

"Paní Pekarová, když se vrátila ze své mise po Asii, tak na své bombastické tiskové konferenci, kde byla s ministrem Válkem, tak nám slibovala, jak na podzim dostaneme z Jižní Koreje zásilky léků. Nicméně jsem dokázala na výrocích expertů a z monitoringu včera panu premiérovi, že léky nejsou, že nemají certifikaci, jakou by měly mít, a že by do ČR zásilky měly dorazit, je naprostý nesmysl. Takže nám opět čelní představitelé TOP 09 lhali," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová s tím, že na čtvrteční interpelaci premiéra poslanci opozice vyčetli vládě Petra Fialy, že není schopna zajistit dostatek léků.

"Podle mého pan Válek v tuto chvíli nemá co ve své funkci dělat, a to s ohledem na jeho dlouhodobé nesplněné sliby, ale i způsob vedení resortu a podobně," dodala pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.