Zahradil se vysmál Pekarové kvůli strategickému partnerství USA a Vietnamu. Ani necekne, uvedl

Jan Zahradil
Jan Zahradil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2023

Spojené státy a Vietnam povyšují své diplomatické vztahy na takzvané všeobecné strategické partnerství, které bude stát na nových obchodních dohodách o polovodičích, vzácných minerálech a potenciálně i bezpečnosti, ačkoliv podrobnosti o smlouvách zatím nebyly zveřejněny, píše agentura Reuters. Prezident Joe Biden se v pondělí v Hanoji setkal s generálním tajemníkem komunistické strany Nguyen Phu Trongem a dalšími vysokými činiteli. Pro ŽivotvČesku.cz událost okomentoval europoslanec ODS a motor konzervativního křídla této vládní strany Jan Zahradil, který se zároveň »vysmál« šéfce TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a její »hodnotově osamocené« politice.

"Spolupráci s Vietnamem jsem prosazoval v době, kdy to ještě nebylo módou, takže jsem si od různých zastánců »hodnotové politiky« vyslechl, že jsem agentem vietnamských komunistů. V tom případě je asi agentem vietnamských komunistů i prezident Biden, který právě povýšil vztahy USA s Vietnamem na strategické partnerství. Ve skutečnosti i český premiér se choval pragmaticky, když letos navštívil Vietnam a domlouval ekonomickou spolupráci. Totéž ministryně obrany. To jen paní Pekarová při své asijské cestě Vietnam vynechala," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Zahradil setkání vysokých činitelů a lehce si šťouchl do Pekarové a některých dalších tuzemských politiků, když na sociální síti X poukázal na to, že ohledně skutečnosti, že Spojené státy a Vietnam povyšují své diplomatické vztahy na takzvané všeobecné strategické partnerství, ani »neceknou«.

Vietnamský vývoz do Spojených států v posledním roce vzrostl o 13,6 procenta na 109,4 miliardy dolarů (asi 2,49 bilionu korun), přičemž nejvýznamnějšími artikly jsou oděv, mobilní telefony a další elektronika a dřevěný nábytek, napsala agentura Retuers.

Za »všeobecné strategické partnery« nicméně Vietnam označuje také Čínu, Rusko, Indii a Jižní Koreu a snaží se udržovat dobré vztahy se všemi světovými mocnostmi. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Vietnamu je podle diplomatů obeznámených se situací naplánovaná na další dny až týdny.

Agentura Reuters také napsala, že měla k dispozici dokumenty vietnamské vlády, které popisují jednání mezi vietnamskou a ruskou stranou o splátkovém nákupu ruských těžkých zbraní, včetně protilodních střel, vrtulníků, protiletadlových systémů a bojových letounů v celkové hodnotě osmi miliard dolarů (asi 182 miliard korun).

O možném nákupu vojenského vybavení vyjednává Vietnam i s dalšími stranami včetně Spojených států, které mu nabízejí diverzifikaci od ruského vybavení, což je pro vietnamskou stranu lákavá nabídka, řekl Reuters Jon Finer, zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost.

Bidenova pondělní tisková konference v Hanoji se nicméně více než vztahů s Vietnamem týkala vztahů s Čínou. Biden zopakoval, že cílem Spojených států není ekonomicky oslabit Čínu nebo zpomalit její růst. "Všichni se máme lépe, když se Číně dobře daří... chci, aby se Číně dobře dařilo, ale musí hrát podle pravidel," poznamenal Biden.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.