Schwarzenberg: Rusové si myslí, že jsme stále jejich poddanými

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Foto: David Sedlecký - wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga popudila výzva ruského šéfa diplomacie Sergeje Lavrova, že má Česko vrátit sochu maršála Koněva na svoje místo. Rusko podle Schwarzenberga nepochopilo, o čem je demokracie, a Prahu stále považuje za svého vazala.

„Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Navíc jsme do poslední chvíle věděli a česká strana nám to potvrdila: památník byl v záznamech českého ministerstva obrany. A najednou, když jej odstranili, nám stydlivě říkají: Víte, nebyl v našem vlastnictví, byl ve vlastnictví u toho starosty (Prahy 6),“ řekl Lavrov s tím, že odstranění sochy je "nepřijatelné" a Česko ji má "vrátit zpátky na místo".

Za nepřijatelný naopak považuje Schwarzenberg výroky ruského ministra zahraníčí. Podle něj existuje více interpretací, proč Lavrov považuje návrat sochy za "nezbytný". "To jest, že Lavrov je přesvědčen, že nadále platí Brežnevova doktrína, tedy, že už u nás sice nemusíme mít ortodoxní komunismus, ale že i nadále zůstáváme ruští poddaní," napsal bývalý ministr zahraničí na Facebook.

Lavrov se předvádí, míní Schwarzenberg

"Myslím, že to chce dokázat jak Vladimíru Putinovi, ruskému obecenstvu a celému světu, tak ale především nám samotným. Musí nám předvést, že si nemáme myslet, že jsme nezávislý stát. Že stále ještě patříme, jak mi již před časem Lavrov sám naznačil, do ruského orbitu, tedy sféry vlivu. To je bohužel ta horší možnost interpretace," dodal nejstarší český poslanec.

Už o několik dnů dříve podotkl, že Rusko je na nejlepší cestě stát se opět diktaturou. "Samozřejmě, je těžko představitelné, že by se někde ve velké ruské říši nějaké zastupitelstvo odvážilo nejednat v souladu s Moskvou. Sovětský svaz byl tvrdou diktaturou a nynější je Rusko k ní opět na nejlepší cestě," napsal Schwarzenberg.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.