Sčítání lidu začalo s problémy, systém má výpadky. Stát se zaručil, že data občanů ochrání

Sčítání lidí
Sčítání lidí
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

V noci na sobotu začalo sčítání lidí, domů a bytů. Část lidí hlásí, že online systém má výpadky a není možné zahájit proces sčítání. Redaktor webu ŽivotvČesku.cz se v sobotu v 8 hodin ráno vůbec nepřipojil do systému. "Omlouváme se za dočasnou nedostupnost elektronického sčítacího formuláře, na zprovoznění se pracuje," objevilo se na oficiálním webu. Mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar potvrdil, že o problému ví. Až systém naskočí, měl by být bezpečný. "Stát veškeré informace ze sčítání lidu ochrání. Ta data slouží jen a pouze pro statistické účely," uvedla mluvčí projektu Jolana Voldánová pro ŽivotvČesku.cz.

"Omlouváme se za dočasnou nedostupnost elektronického sčítacího formuláře, na zprovoznění se pracuje. Děkujeme za pochopení," toto hlásil v sobotu ráno oficiální web, přes který se mají lidé v České republice sčítat.

"Systém jsme z důvodů enormního zatížení museli dočasně znepřístupnit. V současné době se analyzují příčiny, co se stalo a pracuje se na zprovoznění. Kdy to bude opraveno, to vám v tuto chvíli neřeknu, je to čerstvá záležitost. Každopádně víme, že ty údaje z již vyplněných formulářů ohroženy nejsou," řekl v sobotu ráno pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Výpadek systému na sociálních sítích kritizuje řada občanů. Další část občanů se podivuje, zda je nutné sčítat lidi v době epidemie koronaviru, zda nebylo možné sčítání odložit na klidnější dobu.

"Stát veškeré informace ze sčítání lidu ochrání. Ta data slouží jen a pouze pro statistické účely. Veškeré identifikační údaje při vyplňování formuláře se poskytují jen kvůli vaší identifikaci. Jedná se o jméno, datum narození, rodné číslo a čísla osobních dokladů. Tyto informace se v průběhu zpracování odstraňují tak, že je nelze ztotožnit s konkrétními údaji. Nelze ztotožnit konkrétního člověk s údaji, které o sobě poskytl. Například já jako Jolana Voldánová poskytnu veškeré údaje, tím jsem se identifikovala pro potřeby sčítání a ví se, že já už jsem se registrovala a nikdo mi už nebude připomínat tu moji povinnost. Ve chvíli, kdy se data zpracovávají a jsou k mému jménu přiřazena další údaje z registru státu, například že jsme vdaná a kde mám trvalé bydliště, tak tyto údaje se smazávají. S těmi údaji se pak pracuje pouze jako se statistickými údaji," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) si nedělá iluze o tom, že všichni ti, kte...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu