Reklama:

Sedmý den je pro nakažené koronavirem kritický. Vědci netuší, proč se jejich stav zhoršuje

Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Vědci u velkého počtu pacientů s nemocí Covid-19 pozorují zvláštní vlastnost průběhu onemocnění. Šest dní bývá jejich stav stabilizovaný, sedmý den najednou přijde zhoršení. Odborníci si nedovedou vysvětlit, proč zrovna po sedmi dnech se pacienti dostanou do kritického stavu, během nějž je jejich život v ohrožení.

Reklama:

Informaci přinesl web týdeníku Focus, který se odkazuje na lékařské statistiky.

Proč zrovna sedmý den bývá kritický, netuší ani vědci. "Konec prvního týdne je pro mnoho pacientů ještě stabilní, ale najednou jejich tělo začíná bojovat s extrémně silnou zánětlivou reakcí. Ta se pak šíří po celém těle," uvedl pro deník The Guardian penumolog David Darley. Ten působí v nemocnici St. Vincent v australském Sydney.

Selhání plic a ledvin

Těmto pacientům po sedmi dnech začnout selhávat plíce a klesat krevní tlak. Nakonec jim vypovídají službu i ostatní orgány. Především jde o ledviny. V jejich těle se také tvoří krevní sraženiny.

"Je to stále velmi specifické. Netušíme, proč si těmito stádii neprojdou všichni nakažení. Každý to má jinak," dodal Darley.

Výzkum nového koronaviru původem z čínského Wu-chanu stále pokračuje, vědecké týmy po celém světě se navíc pokoušejí vyvinout vakcínu. Pokusy probíhají i v Česku.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: