Šéf ČLK Milan Kubek volá po tvrdém lockdownu. Ve vážném stavu je čím dál více mladších lidí, upozorňuje

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected].cz
Publikováno: 20. 2. 2021

V Česku počet zemřelých s onemocněním covid-19 přesáhl 19.000, ministerstvo zdravotnictví jich k sobotnímu ránu evidovalo 19.097. Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se čtvrtý den drží nad 10.000, v pátek testy odhalily 11.192 nakažených. Podle Milana Kubka (53) je situace alarmující. "V nemocnicích je ve vážném stavu čím dál více mladších lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala u téměř 1,146 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl 1,012 milionu. Aktuálně se s nákazou potýká 115.130 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.

"Situace je den ode dne horší, protože v nemocnicích je ve vážném stavu čím dál více mladších lidí. Je dobře, že nedošlo k žádnému rozvolnění protiepidemických opatření, což někteří politici nezodpovědně slibovali. A teď nezbývá nic jiného, než že všichni musíme zatnout zuby. Podle mého názoru by se mělo přejít ke tvrdému lockdownu na dva až tři týdny s tím, že by podmínkou bylo opakované testování všech zaměstnanců ve firmách. Měli by být opakovaně testováni děti ve školkách a žáci ve školách a určitě je dobré, aby se používaly respirátory a spoléhat se na to, že se rozjede očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek jednu z možných cest, jak porazit epidemii.

V posledních dnech stoupá i počet zemřelých s onemocněním covid-19, na čtvrtek zatím připadá 154 úmrtí s koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za jeden den od poloviny ledna. Za pátek má ministerstvo nahlášeno zatím 91 úmrtí. 

Řada lidí stále řeší otázku, kdo na stadionu fotbalové Slavie seděl vedle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56). I když si někteří mysleli, že jde o ženu, je to jinak. Šlo o jedno z dětí dnes už bývalého poradce premiéra Andreje Babiše (66). Albert Prymula (21) uvádí, že studuje na University of New York in Prague. V současnosti bydlí v rodinném domě nedaleko centra Hradce Králové. A mnohé má po svém nadaném otci. "Vždy jsem chtěl studovat matematiku a jít na matematicko-fyzikální fakultu a hrát šachy," řekl pro ŽivotvČesku.cz ke svým studiím bývalý ministr zdravotnictví.

Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně n...

Od 27. prosince, kdy se desetimilionovém Česku proti covidu očkuje, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 204.795 lidí. Zdravotníci podali přes 538.000 dávek, z toho asi 93 procent těchto vakcín bylo od společností Pfizer/BioNTech, od firmy Moderna pocházelo zhruba pět procent aplikovaných dávek a od AstraZenecy zatím 1,5 procenta dávek. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu