Šéf Přísahy Robert Šlachta dělá čistku ve svém hnutí. Popsal důvody a jaké kroky podniká. Nechci skončit jako ANO, říká

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2021

Od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny uplynuly už téměř dva měsíce, kdy o hlasy voličů bojovala také nově vzniklé občanské hnutí Přísaha bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty (50), který sice těsně nezískala poslanecký mandát, ale i tak zaznamenala výjimečný úspěch. Přesto nadále směřuje především do komunálních voleb, ale zažívá také přetřes kvůli členům, kteří v hnutí definitivně končí. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz šéf Přísahy zodpověděl palčivé otázky ohledně toho, co je důvodem konce některých lidí nebo proč se oproti jiným stranám drží přísných metod a nedělá ústupky.

Končící členové Přísahy a zvěsti o tom, že předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta praktikuje »policejní« přístup na některé z nich. S informací přišel server Neovlivni.cz, který zmínil auru strachu, která se má údajně vznášet nad osobami, které dostaly od bývalého elitního policisty »stopku«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila přímo šéfa Přísahy, aby dala prostor k vyjádření z jeho strany a vnesla do celé kauzy možná o něco více jasno.


Pane Šlachto, v současné době se mluví o tom, že v rámci vaší Přísahy dochází ke konfliktům uvnitř samotného hnutí. Můžete informaci potvrdit?

Ano, s některými členy jsme se po volbách rozloučili. Od začátku jsem tvrdil, že si poctivě a detailně vybírám lidi kolem sebe. To platí i pro Přísahu. Navzdory pečlivému procesu se pár lidí plně vybarvilo až těsně před volbami. Jistě si pamatujete, že někteří z nich opustili Přísahu už před volbami, poté je následovali další. Nevidím na tom nic špatného, právě naopak. Myslím, že pokud by to v ostatních stranách fungovalo tak, jako v Přísaze, tak bychom dneska nebyli v takovém »bordelu«. Hlavní myšlenka Přísahy je stejná spravedlnost pro všechny, a pro mě osobně je důležité, aby to všichni členové měli stejně.

Rozumím. Dokážete říci, co konkrétního vám vadí na chování některých nyní asi už bývalých členů hnutí, kteří stojí za problémy v mezilidských i profesních vztazích Přísahy?

Ty případy byly velice různé. Ale nejvíc mi vadí prospěchářství. Nemám rád lidi, kteří chtějí jenom výhody a není za nimi vidět žádná práce. Na druhou stranu si nesmírně vážím těch, díky kterým Přísaha mohla vzniknout. Lidí, kteří s námi trávili hodiny u stánků a rozdáváním letáků.

Rozhodl jste se k poměrně rychlému řešení vzniklé situace. Co tedy bude z vaší strany následovat? Předpokládám, že máte promyšlené kroky, které chcete podniknout.

Už jsme podnikli. Několik lidí naše řady opustilo ještě před volbami, několik až po nich. Taky si všechny krajské organizace převolily vedení. Tam, kde byli lidé spokojení, samozřejmě předsedové zůstali. Ale tam, kde nikoliv, si zvolili nové. Považoval jsem za hodně důležité, aby po volbách mohli zhodnotit práci svých předsedů.

Někteří by vaše jednání šéfa hnutí mohli přisuzovat téměř třicetileté kariéře u policie, ale určitě je v tom z velké části vaše povaha a zkušenosti s lidmi. Většina stran nemá tak radikální a jednoznačný přístup, pokud dojde na nějaké neshody.

Právě to považuji za problém. Pro nás je důležité, aby členové, co jsou v Přísaze, reprezentovali její hodnoty. Nechci skončit jako hnutí ANO v Brně s obrovskou korupční kauzou STOKA. Je nezbytné si vždy vyhodnotit, co funguje, co nefunguje a podle toho se zařídit dál. Tak jsme k tomu přistoupili i my v našem hnutí. A přesně tak by se to mělo dít všude. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby vláda přes léto vyhodnotila, jak fungovalo krizové řízení v posledním roce, situace s covidem by nebyla tak tragická.

Nelze opomenout ani téma mlčenlivosti lidí, kteří u vás definitivně skončí. Jsou skutečně členové Přísahy, potažmo odcházející členové, vázáni tím, že nesmí o interních věcech hnutí nikde mluvit?

(Směje se). Samozřejmě, že ne. Netuším, odkud to novináři vzali. Během naší kampaně jsme měli víc jak 5 000 dobrovolníků. S nimi pracovali naši koordinátoři. Ti se pak zavazovali k ochraně osobních dat dobrovolníků, s nimiž spolupracovali. To je všechno. Žádná mlčenlivost lidí v hnutí.

V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jste zaznamenali velký úspěch, i když jste s Přísahou jen těsně nezískali poslanecký mandát. Přirozeně se nabízí otázka, kam chcete v blízké budoucnosti směřovat s vaší Přísahou?

Přísaha jede dál a směr zůstává pořád stejný. Chceme spravedlivé Česko a budeme bojovat za to, aby platil stejný metr na všechny. To samozřejmě platí i pro lidi uvnitř hnutí.


Kdo je Robert Šlachta:
  • V letech 1995 až 2007 zastával post vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.
  • Od roku 2008 do roku 2016 vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), od srpna pak působil na Celní správě České republiky.
  • O tři roky později v listopadu odešel do civilu.
  • V lednu loňského roku založil občanské hnutí Přísaha, které v říjnových volbách získalo 4,68 procent, v přepočtu 251 562 voličských hlasů. Těsně tedy nepřekročilo pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.
  • Vydal dvě úspěšné knihy – Třicet let pod přísahou z roku 2020 a letos další s názvem Čas na odvahu - Příběh vzniku hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.