Senioři si finančně přilepší. Alena Schillerová popsala, kdy dojde ke zvýšení důchodů a o kolik

Profimedia
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 28. 4. 2021

Více jak rok s epidemií koronaviru znamenal výrazné finanční ztráty. Proto je každá koruna navíc ze strany státu pro některé pomocí, kterou by neodmítli. V tomto týdnu vláda schválila tzv. konvergenční program, který by mohl přilepšit seniorům a průměrný důchod navýšit až o 450 korun.

S růstem počítá vládou schválený konvergenční program, který je zásadní hned z několika hledisek. "Je to klíčový materiál vlády o záměrech hospodářské politiky až do roku 2024. Jeho součástí je i scénář, který pracuje s revizí daňového mixu, pokračováním důsledné redukce daňových výjimek a auditem agend veřejné správy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová na svém Twitteru.

"Podle odhadu, který teď máme a dostupných čísel, vychází valorizace podle zákonných pravidel poměrně nízká. Bavíme se zhruba o nějakých 450 korunách. Cílem paní ministryně Maláčové, respektive ČSSD je udržet pozitivní trend rekordního růstu penzí jako byl v minulých letech – tedy udržet důchody v růstu. Diskuze o valorizaci důchodů na příští rok začne někdy v létě. Až budou známa čísla, vychází se z růstu mezd a inflace. Zatím se však jedná skutečně o odhady," vyjádřil se tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních dnech měsíce dubna se sice ranní teploty drží stále poměrně nízko, ale slunečních paprsků výrazně přibylo, což se ukazuje mimo jiné na aktivitě a pohybu lidí venku a v přírodě. "V polovině týdne se teploty budou šplhat až k 20 °C, ale aprílové počasí přinese také výskyt dešťových srážek, se kterými je třeba počítat," řekla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalá herečka Cameron Diazová (49) odešla v roce 2014 do důchodu. Její prioritou je nyní ...

Podle slov ministryně Aleny Schillerové pracuje program s předpokladem zákonné valorizace, díky níž by se důchody v příštím roce mohly navýšit o 2,9 procenta. Pro rok 2022 pak zákonná valorizace důchodů vychází na necelých 500 korun, v průměru 450 korun, jak uvedl mluvčí resortu Jany Maláčové.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu