Seznam jmen, která není vhodné dávat dětem. Plamen či Seri vaše potomky nejspíš nenadchnou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2021

S čekáním na narození miminka nejčastěji nastávající rodiče řeší, které jméno jejich potomek ponese. Jméno je totiž něco, co člověka provází od začátku až do konce života a také tím, co mu dává do vínku určité předpoklady. Jenže někteří rodiče zapomínají na důsledky jmen, která opravdu jsou mnohdy spíše jako ze sci-fi filmu a pro dítě nejsou zcela vhodná. To se pak může postarat o to, že dítě v budoucnu bude kvůli svému jménu zažívat nejen »šikanu« či posměšky od spolužáků, ale mohou se dostavit psychické problémy. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila seznam jmen, která nejsou příliš vhodná a rodiče by se jich měli vyvarovat.

Každého člověk jméno doplňuje a podílí se na tom, jak působí na druhé a částečně může souviset i s jeho charakterem. Dříve používaná tradiční jména jako je Jan, Anna, Josef, Karel nebo Marie se sice zase vracejí do obliby, ale někteří rodiče trvají na tom, že jejich dítě musím mít „speciální“ jméno, které ho udělá výjimečným. Na tom je sice trocha pravdy, neokoukané jméno skutečně vzbudí pozornost, ale ve většině případů takovou, o kterou rozhodně nikdo nestojí. Jaká jsou u nás nejhorší jména, za která byste rodičům nikdy nepoděkovali?

Monty Pepa

Tohle není jméno nějaké animované postavičky v pohádce, ale skutečné jméno jednoho českého chlapce. Bylo zaevidováno v Brně.

Análie

Jestli nějaké jméno kraluje kategorii příšerných jmen, kterými můžete »zvýjimečnit« svoji dceru, pak je to právě Análie. Není třeba do detailu popisovat, co všechno je na tomto jméně špatně, ale s jistotou lze říct, že nikdo nechce být oslovován něčím, co logicky zcela jasně vyvolává představu análního otvoru. Tenhle pokus naštěstí zarazila matrika, i když rodiče o něj hodně stáli.

Děpold

Kde se vůbec vzalo? Z mužského křestního jména Teobald, které je germánského původu. Je složeninou teo (lidé) a bald (chrabrý). A právě jeho českou variantou je již zmíněný Děpold. V České republice se jméno vyskytuje na dvou místech – v Moravskoslezském kraji, konkrétně v Hlučíně a také v lázeňském městě Poděbrady ve Středočeském kraji.

Nansi

Jméno, které je anglickou variací jména Nancy hebrejského původu. Významově sice spadá do těch hezkých, znamená Bůh je milostivý, ale v českých luzích a hájích představuje podivnou zkomoleninu, o jejíž výslovnosti by možná řada lidí hodně polemizovala. U nás se objevuje jméno celkem třikrát – v Dobrušce, v Moravském Krumlově a v Uničově.

Plamen

Kdo by se tak nechtěl jmenovat. Plamen je možná dobrou přezdívkou pro drsného motorkáře, ale jako běžně používané jméno evidované v dokladech už asi ne. V Čechách se vyskytuje celkem třikrát – v Mikulově, v Brně a v hlavním městě Praze.

Zoi

Exotické, leč v Čechách dosti netypické. Třeba taková Zoi Nováková je opravdu zajímavá kombinace. U nás se jméno vyskytuje dokonce sedmnáctkrát. Má řecký původ a znamená život.

Mikeš

Tradiční české jméno, které si snad každý musí spojit s pohádkovou postavou černého kocoura a ilustracemi malíře Josefa Lady. Jenže pojmenovat někoho v 21. století jako Mikeše, ale jak se říká: Proti gustu žádný dišputát. Důkazem toho je, že v České republice je takových Mikešů 42, nejvíce přitom v Praze a Kadani.

Seri

Opět jméno, které bude ve světě působit asi zcela běžně, ale mezi Čechy může v někom vyvolávat vulgární asociace. Jméno má indonéský původ a znamená světlo. V Čechách se jedna Seri vyskytuje v Neratovicích.

Aurel

V Čechách bylo tímto jménem »obdarováno« celkem dvacet dětí. Jedná se o mužské křestní jméno latinského původu a významově znamená zlatý. Slovanskou podobou je pak Zlatan.

Perla

V tomto případě se nejedná vůbec o jméno vyvolávající nějaké negativní ohlasy. Působí vznešeně a je krásné, ale v Čechách budí rozporuplné reakce, protože je velmi netradiční. Původem jde o španělské jméno znamenající nečekaně perlu. U nás je ale Perel hojně, jméno se vyskytuje celkem 43krát a nejvíce jich je v Praze – deset.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.