Sezóna samosběru jahod byla zahájena. Pěstitelé promluvili o cenách a řekli, jak velký je letos zájem

Samosběr jahod - Ilustrační snímek
Samosběr jahod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Samosběr jahod se stal jednou z oblíbených letních kratochvílí českého národa. Leckoho tak jistě potěší, že zatímco někde sezóna už začala, jinde jsou přípravy v plném proudu a jahody krásně dozrávají. Ceny navíc i přes všeobecné zdražování letos zůstanou příznivé. Pro ŽivotvČesku.cz promluvily na téma samosběru pěstitelky z rodinné firmy Jahody Ondráček a Jahody Staré Ždánice a Podůlšany.

Milovníci ovoce a pobytu na čerstvém vzduchu každoročně využívají možnost samosběru jahod, jehož sezóna začíná v červnu, přesné datum pak závisí na faktorech, jako je počasí a dozrávání. Na některých místech už byla sezóna spuštěna, jinde si zákazníci ještě pár dní počkají. Může je ale potěšit, že přestože všechno zdražuje, cena za kilogram jahod ze samosběru nestoupla.

"Samosběr bude pravděpodobně stát 60 korun za kilogram. Předpokládáme, že budeme na této ceně, uvidíme, jak budou jahůdky vypadat. Zatím je všechno zelené a u nás sezóna teprve začne, sbírat budeme po 15. červnu. Velký zájem je každoročně, takže jsme v tomto ohledu spokojení. Nejsme velká jahodárna, máme malou plochu a jsme rádi za stálé zákazníky. Chodí i noví, protože jsme v rekreační oblasti, a kdo je tady na dovolené, ten často rád přijede. Zájem je stále velký," řekla pro ŽivotvČesku.cz pěstitelka z rodinné firmy Jahody Ondráček z Libice nad Doubravou v okrese Havlíčkův Brod.

Jahody patří mezi nejoblíbenější plody v Česku a recepty z nich jsou kreativní. Lidé je mají rádi buď čerstvé samotné, se šlehačkou, polité čokoládou, nebo z nich dělají ovocné knedlíky či džemy a marmelády. V každém případě se samosběr vyplatí víc než kupovat jahody v obchodech, kde jsou dražší. Jedna z redakcí oslovených firem dokonce oproti loňsku zlevnila.

"Loni jsme měli cenu 65 za kilogram, letos máme 60 za kilogram. Jsme dva starší lidé, soukromníci, žádný podnik. Letos máme jahody na menší ploše, než jsme mívali. Aktuální informace vždy dáváme na internet večer, když vidíme, kolik se posbírá. Lidé chodí, děláme to už hodně let," uvedla pro ŽivotvČesku.cz spolumajitelka rodinné farmy Jahody Staré Ždánice a Podůlšany.

Většina samosběrných míst má svá pravidla, a proto před příjezdem na místo není od věci kouknout na internetové stránky. Tam se zákazníci mohou dozvědět, v jakých časech samosběry probíhají, zda na místě jahody ještě jsou a zda mohou platit hotově či kartou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.