Šibenice, spálení v pekle a doktor Mengele. Šéf ČLK Milan Kubek podnikl kroky k ochraně rodiny. Vyhrožování antivaxerů nestrpí

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2021

Společenská situace v ČR není zcela klidná, hoří mimo jiné spor mezi příznivci a odpůrci očkování. Dokud je diskuze slušná, byť vyhrocená, má na ni každý právo. V některých případech ale agresivní lidé vyhrožují násilím a volají po krvi expertů a zdravotníků. Pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) popsal, jak vnímá vyhrožování likvidací a útoky proti své rodině.

Celospolečenská diskuze o očkování nebo o zavádění vládních opatření se na podzim roku 2021 vyhrotila do roviny, která v některých případech naplňuje rámec trestného činu nebezpečného vyhrožování. S vulgárními a nenávistnými útoky se setkává celá řada lékařů, expertů i politiků. Vyhrožování probíhalo v první fázi zejména v internetových diskuzích a na sociálních sítích, později se přesunulo do ulic. Demonstranty před svým domem musela řešit hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58) i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Pavla Svrčinová zažila demonstraci před svým domem na Ostravsku na začátku listopadu. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že hygienička byla z demonstrace vyděšená. Obavy a nepříjemný psychický stav, které u hygieničky tato demonstrace vyvolala, pro ŽivotvČesku.cz potvrdil také manžel Pavly Svrčinové. Hlavní hygienička následně dostala policejní ochranu.

Lékaři, experti prosazující očkování nebo i ministr zdravotnictví byli v některých případech na sociálních sítích připodobňování k důstojníkovi SS Josefu Mengelemu. Není výjimkou, když se na sociálních sítích vyhrožuje šibenicí, pověšením nebo tím, že někdo si zaslouží shořet v pekle. Výrazy, že by někdo zasloužil nakopat, zfackovat či proplesknout patří v prostoru sociálních sítí k těm mírnějším.

Vyhrožování několikrát zažil také šéf ČLK Milan Kubek. Ten odmítl mluvit o tom, jestli i jeho rodina dostala policejní ochranu. Jak přesně se proti vyhrožování bránil, konkretizovat nechtěl. Ale zdůraznil, že kroky k ochraně své osoby i rodiny učinil. "Je mi nepříjemné o tom hovořit a o některých věcech ani nesmím mluvit," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že situace se proměňuje. "Situace osciluje, některý den je klid, některý den klid není. Nerad bych chválil dne před večerem. Je určitě dobře, že se jména agresorů objevila na internetu a že lidé mají možnost vidět, co tito lidé jsou zač," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který rázně uvedl, že své rodině bezpečí zajistit rozhodně umí.

Milan Kubek zažil opravdu nepříjemnou situaci, když anonym na Facebooku sdělil jeho adresu. "Tady bydlí to prase Milan Kubek. Horní okna zleva! Tak kdyby měl někdo zájem," stálo v postu a nechyběla přesná adresa. Bohužel příspěvek se dál šíří a je stále lehce dohledatelný na Facebooku. Redakce ŽivotvČesku.cz disponuje otiskem inkriminovaného postu, z pochopitelných důvodů ale zveřejněn nebude.

Zákon samozřejmě na podobné chování a jednání pamatuje. "Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. Odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona," stojí v paragrafu o nebezpečném vyhrožování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.