Šikana ji dovedla na hranici života a smrti: 18letá dívka vážila 25 kilo a umírala. Zachránila ji hudba

Dívka vážila neuvěřitelných 25 kilogramů
Dívka vážila neuvěřitelných 25 kilogramů
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2020

Šikana ve škole dokáže zajít hodně daleko. Do života zasáhla i osmnáctileté Ellie Spofforth ze skotského souostroví Shetlandy, která na základní škole začala kvůli nátlaku a posměchu spolužáků řešit svou váhu. A chorobná touha po nekonečném hubnutí ji přivedla na hranici mezi životem a smrtí.

Přesto, že si člověk mnohdy nepřipouští, jak moc mu jeho okolí může zasahovat do života a chtě nechtě ho ovlivňuje, lidem záleží na tom, co si druzí myslí. Už jako dvanáctiletá školačka začala být Ellie Spofforth terčem šikany a protože nedokázala o svém problému s nikým mluvit, řešila ho poměrně nešťastným způsobem. Její reakcí na posměch spolužáků bylo to, že začala extrémně řešit jídlo a celkově své stravování. "Vždycky jsem byla milovnice jídla. Když jsem pak nastoupila na základní školu, ostatní děvčata začala hodnotit to, jak vypadám a posmívala se mi, že jsem ta největší ve třídě. Začala jsem si uvědomovat své tělo a tehdy to začalo," promluvila Ellie Spofforth o počátcích svých problémů s poruchou příjmu potravy, jak uvedl deník The Sun.

Začátky nebezpečných návyků

Z jídelníčku začala postupně vyřazovat některé potraviny, dokud se nedostala do stavu, že skoro odmítala jíst. Její posedlost omezováním jídla se stala běžnou rutinou a v šestnácti letech už si vypěstovala návyk pravidelně zvracet, když něco snědla. Ke všemu ještě přidala enormní množství chůze, kdy každý den dodržovala třicet tisíc kroků a byla obezřetná v tom, aby neupozornila na své nebezpečné chování. Jenže její úbytek váhy už nešlo přehlédnout. "Lékaři mi diagnostikovali mentální anorexii a depresi. Moje nemoc byla hodně záludná. Když jsem doma zvracela, otočila jsem kohoutky, aby tekla voda a nikdo mě neslyšel," přiznala nyní osmnáctiletá Skotka, která se dostala do rukou lékařů a od března 2018 byla léčena na klinice v Dundee, informoval The Sun.

"Byla jsem nemocný člověk obklopený nemocnými lidmi, což na mě působilo velmi úzkostným a traumatizujícím dojmem. Poruchu příjmu potravy to u mě jen posílilo, protože jsem nemohla ani cvičit. Chyběla mi svoboda a nudila jsem se. To, že jsem zůstala odloučená od rodiny a přátel pro mě bylo opravdu těžké," popsala zkušenost z léčebny Ellie Spofforth.

Z bláta do louže

Když dívku propustili, všechno se dramaticky vyhrotilo. Z nedostatku živin jí začaly vypadávat vlasy, byla neustále vyčerpaná a slabá. V jediném okamžiku, kdy si racionálně uvědomila, že jí jde skutečně o život, se svěřila matce Cheryl (56) s návyky, které dlouho tajila. "Váha mi klesla na 25 kilogramů a opravdu jsem se bála, že se ráno už neprobudím. Zařídila mi převoz zpátky na kliniku v Dundee," řekla nemocná Ellie Spofforth, diagnostikovaná anorektička.

V kritickém stavu byla převezena do léčebny, kde byla celých šest měsíců pod dohledem zdravotníků a pohybovala se výhradně na invalidním vozíku. V květnu oslavila osmnácté narozeniny a lékaři ji nechali přemístit na specializovanou kliniku pro léčbu PPP v Aberdeenu, napsal web life.hu. A právě tam, díky jejich bohatým zkušenostem s problematikou především anorexie, se začala vracet zpátky do kondice a postupně se uzdravovat. "Bylo to pro mě zlomové, už jsem nemohla praktikovat své předchozí návyky, na které jsem se vždycky spoléhala. Potřebovala jsem se uzdravit."

Výhra nad nemocí

Ellie byla po půl roce propuštěna a podařilo se jí nabrat přes dvanáct kilogramů. "S vyšší hmotností se cítím překvapivě mnohem líp. Zotavení mi přineslo do života štěstí. Anorexie mě přiměla litovat, že jsem se svěřila mámě, ale kdybych to neudělala, zemřela bych. K tomu, abych se vyléčila, mi hodně pomohla taky hudba. Celý svůj život jsem zpívala a tři roky zpátky jsem začala hrát na kytaru. Skládala jsem vlastní písně a právě hudba mě zachránila v časech mého nejtemnějšího období. Člověk musí dokázat udělat ten krok, že natáhne ruku a je upřímný v tom, co prožívá. Pak se mu dostane pomoci," svěřila se vyléčená Ellie Spofforth, jak uvedl The Sun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.