Silné bouřky zaměstnaly hasiče, popadaly stromy a zvýšily se hladiny vod. Vyjádřila se mluvčí

Přívalové deště – ilustrační foto
Přívalové deště – ilustrační foto
Foto: Profimedia

V úterý večer a v noci na středu se Českem proháněly bouřky, před jejichž intenzitou meteorologové vydali výstrahu. Od šesti hodin do půlnoci vykonali hasiči v několika krajích 627 výjezdů, nejvíce jich bylo evidováno v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji. Sbory jsou připravené ještě dnes vyjíždět k odstraňování následků. "Očekáváme během dnešního dne, že budeme následky bouřky odstraňovat," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Kateřina Suchánská.

Už v pondělí Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před bouřkami a povodněmi. Silné bouřky zasáhly část území už v úterý večer a v noci na středu, kvůli čemuž hasičské sbory zaznamenaly v několika krajích zvýšený počet výjezdů. Blesky polámaly větve a stromy, srážky pak na některých místech zvedly hladiny vod.

"Pro nás tato bouřka byla klidnější. Od včerejších večerních hodin až do dnešní šesté ráno jsme zasahovali u 26 událostí a převažovaly popadané větve či stromy, i když nás samozřejmě lidé volali i k čerpání vody či k autu v laguně. Všechny události se obešly bez zranění," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská.

O něco větší počet výjezdů byl evidován ve Středočeském kraji. "Do dnešní šesté hodiny ranní jsme zasahovali ve 259 případech, z toho jsme vyjeli ke 183 technickým pomocem (popadané stromy, čerpání vody). Nejzasaženější oblastí zůstávají Praha-východ, Mladoboleslavsko, Kladensko a Benešovsko," informovali tamní hasiči na Twitteru.

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje informoval, že vyjížděl například i k odstranění dvou smrků, které padly na chatu v rekreační oblasti nedaleko Ždírce. Právě pro části Plzeňského kraje pak platí výstraha povodňové pohotovosti.

Hasiči počítají s tím, že včerejší a noční bouřky je zaměstnají i dnes během dne. "Ještě v průběhu rána jsme měli jeden případ a očekáváme během dnešního dne, že budeme následky bouřky odstraňovat. Lidé budou při cestách do práce či procházkách nacházet popadané větve nebo stromy. Už to ale zřejmě nebude v nějaké velké míře," vysvětlila mluvčí HZS Praha Kateřina Suchánská pro ŽivotvČesku.cz.

Vlny veder a tropické dny, kdy rtuť teploměru šplhala až k 35 stupňům Celsia, jsou pryč. D...

Podle odborníků přijdou bouřky znovu. "Během středečního dne se budou bouřky přesouvat na východ a během noci ze středy na čtvrtek očekáváme velmi silné bouřky na většině území Česka. Obávám se, že ačkoliv si v pátek odpočineme od bouřek, přijde tlaková níže, která přinese místy trvalé srážky po celý den. To povodňové situaci moc napomáhat nebude," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Zavřít reklamu