Silné bouřky znovu sužovaly Moravu. Zastaven provoz vlaků, popadané stromy blokovaly D1

Hasiči odstraňovali popadané stromy.
Hasiči odstraňovali popadané stromy.
Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2021

Vlna nočních bouřek sužovala Čechy i Moravu. Zejména na Hodonínsku a Břeclavsku měli lidé obavy, aby vítr neodvál provizorně opravené a zaplachtované střechy po řádění tornáda. Hasiči na řadě míst odstraňovali popadané stromy, stála také dálnice D1. Až do středečního poledne platí na většině území Česka výstraha meteorologů před povodněmi. "K půlnoci jsme měli hlášeno 200 událostí, další ale stále naskakují," uvedla ve středu ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Českou republiku zasáhla vlna bouřek, kterou doprovázel silný vítr, kroupy a přívalové deště. Silniční i vlakovou dopravu komplikovaly hlavně popadané stromy. Ty zastavily například ve 22 hodin provoz na dálnici D1 na Vysočině, a to mezi 128. a 129. km v obou směrech.

Velké obavy z noční bouřky měli lidé na jihu Moravy. Po řádění tornáda měli obyvatelé Hodonínska a Břeclavska strach, aby provizorně opravené a zaplachtované střechy vydržely nápor větru, které se pohybovaly kolem 90 km/h. Na jižní Moravě spadlo navíc až 30 milimetrů srážek.

"Jihomoravští hasiči v souvislosti s noční bouřkou a silným větrem k páté hodině ranní zasahovali u 101 událostí. Jednalo se především o popadané stromy a poškozené střechy," uvedli hasiči na Twitteru.

"Bouřky začaly kolem 20. hodiny a do 23. hodiny byly nejintenzivnější. Jezdili jsme hlavně k popadaným stromům, řada událostí je hlášena i nyní ve středu ráno. Bouřka zasáhla všechny okresy Jihočeského kraje. Od půlnoci se situace začala uklidňovat. V půlnoci jsme měli hlášeno 200 událostí, další události ale stále naskakují," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Situace byla složitá také na Letišti Václava Havla. Letiště v noci na několik minut přestalo přijímat, letadla kroužila a čekala, až se situace uklidní.

Silné bouřky komplikovaly situaci v železniční dopravě. Od úterního večera do středečního rána zaznamenala Správa železnic 95 mimořádností s následkem omezení či zastavení provozu. Mezi nejčastější důvody přerušení provozu patřily zejména pády stromů do kolejiště. Před 7. hodinou ráno byl provoz zastaven nebo omezen na 35 úsecích, nejhorší situace byla v jižních Čechách.

Řada domácností řeší výpadky elektřiny. "Aktuálně ČEZ Distribuce eviduje 130 poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na napětí nízkém. Bez elektřiny k 8. hodině ranní bylo 48 tisíc odběrných míst," uvedla ve středu ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.