Aktualizováno: Hasiči evakuovali dvě vesnice. Meteorologové vydali výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. ONLINE mapa bouřek

Lijáky v Česku pokračují.
Lijáky v Česku pokračují.
Foto: HZS
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2020

Meteorologové avizovali, že v neděli bouřky v Česku nepoleví a budou naopak v některých lokalitách sílit. Pro části Středočeského, Pardubického, Jihomoravského a Zlínského kaje a pro Vysočinu vydali meteorologové výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. V Pardubickém kraji hasiči evakuovali dvě vesnice.

Chrudimsko ohlásilo, že voda uvěznila v domě tři obyvatele, na Žďársku ohrožují vesnici Počítky přetékající rybníky. Nejhorší situace je momentálně v Pardubickém kraji.

Hasiči evakuovali dvě celé obce. Jde o Vápenný Podol a Hrbokov na Chrudimsku, kde dále bude bude evakuováno asi 10 domů. 

Hasiče na Žďársku také zaměstnávají dva rybníky, které přetékají a začaly ohrožovat obce Počítky a Nová Ves u Nového Města na Moravě.

Během dopoledne znovu také začala stoupat hladina Svratky. „Z důvodu předpovídaných silných přívalových srážek očekáváme v zasažených oblastech prudké přechodné vzestupy hladin zejména menších toků až k úrovni 2. stupeň povodňové aktivity,” varuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

První povodňový stupeň už hlásí čtyři řeky na východě Čech. Konkrétně jde o Sázavu ve Žďáru, Loučnou v Litomyšli, potok Krounka v Ostradově a Novohradka v Luži.

Aktuální mapa, kde jsou nad Českem bouřky:

Varování před záplavami platí pro oblasti:  Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Moravskoslezský kraj. Podrobnosti a aktuální vývoj je dostupný na webu ČHMÚ.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.