Silný vítr se vrátí, budou hrozit sněhové jazyky a závěje. Konzultantka počasí řekla, kolik centimetrů bílé pokrývky napadne

PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Zima v Česku – ilustrační foto
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 18. 1. 2022

Pondělí bylo na území Česka silně větrné a přestože vítr už v noci na úterý začal ustávat, na dlouho se nerozloučil. Po úterý a středě se také znovu ochladí, začne sněžit. "Během noci na čtvrtek a ve čtvrtek se bude přechodná sněhová pokrývka tvořit také v nížinách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Tento týden bude plný nebezpečných meteorologických jevů. Silný vítr, který panoval v pondělí, sice v úterý zeslábl, zato ale hrozí náledí. Ve čtvrtek se navíc vítr v plné síle vrátí. Přestože teploty nebudou přes den klesat pod bod mrazu, právě vítr bude pocitovou teplotu výrazně snižovat.

"Klidné počasí nevydrží dlouho, přechodné uklidnění počasí na úterý a středu přináší tlaková výše, která se do střední Evropy rozšiřuje od západu. Už během středečního večera začne počasí u nás od severozápadu ovlivňovat další studená fronta, která přinese na většinu území sněžení a opět začne zesilovat vítr," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ani po přechodu studené fronty nelze čekat oteplení. Přestože vítr následně ustane, teploty samy o sobě spadnou vlivem příchodu vlhkého vzduchu. Rovněž lze sníh očekávat i nižších polohách. Minimálně v pracovních dnech však kvůli větru nebudou venku podmínky pro zimní radovánky ideální.

Ještě neděle bude ve znamení slunečné oblohy, pak přijde výrazná změna. "V pondělí počasí ...

"Během noci na čtvrtek a ve čtvrtek se bude přechodná sněhová pokrývka tvořit také v nížinách. Na horách napadne až kolem 15 cm sněhu, v kombinaci s větrem se budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Foukat bude čerstvý severozápadní vítr v nárazech o rychlosti kolem 55 km/h, na horách až 90 km/h. Po přechodu studené fronty sem bude proudit studený a vlhký vzduch od severozápadu, který srazí teploty a přinese četné sněhové přeháňky," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu