Silvestrovské pití s předsevzetím o hubnutí dohromady nejde. Alkohol má na hmotnost velký vliv, říká doktorka Taťána Staňková
Bramborový salát a obalovaný kapr ze stolů zmizely, brzy se na nich ale objeví chlebíčky, jednohubky a láhve plné alkoholu. Loňský Silvestr se kvůli lockdownu musel obejít bez půlnočních oslav venku i v podnicích, letos si ho tak leckdo zřejmě bude chtít o to víc užít. Alkohol ovšem nemívá za následky jen nepříjemné kocoviny, podepisuje se i na těle. "Alkohol má na nárůst hmotnosti velký vliv," uvedla pro ŽivotvČesku.cz doktorka Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy a přiblížila, jak konkrétně se alkohol boje s nadváhou dotýká.
Především v období po Vánocích a před příchodem nového roku se velkým tématem stává hubnutí. To si mnozí určují jako předsevzetí, pokud ale Silvestra oslavují alkoholovým večírkem, sen o vytoužené postavě si tak sami, často i nevědomky, kazí. Hubnutí je dlouhodobý a složitý proces, který vyžaduje pevnou vůli. Kromě cukrovinek a smažených dobrot by si tak lidé měli podle odbornice na výživu odepřít i alkohol.
"Alkohol má na nárůst hmotnosti velký vliv. Obsahuje mnoho prázdných kalorií nejen ze samotného alkoholu, ale i z cukru obsaženého v likérech, vínu, aperitivech, míchaných nápojích a dalších. Navíc alkohol podporuje chuť k jídlu a také snižuje naši ovládací schopnost, tedy je větší riziko, že po alkoholu sníme kdeco," uvedla pro ŽivotvČesku.cz doktorka Taťána Staňková.
Pokud tak z večírků odcházíte a cestou neodoláte návštěvě fastfoodu, vězte, že vaše tělo pravděpodobně není hladové, pouze vypité množství alkoholických nápojů probudilo chuť k jídlu, která se jen těžko ovládá. Vyhýbat se alkoholu je tak pro hubnutí stejně zásadní, jako vyhýbat se tučným pokrmům.
Přestože alkohol růst hmotnosti v negativním smyslu slova výrazně ovlivňuje, na jeho pravidelných konzumentech si lze často všimnout, že jsou hubení a ani přes přísun prázdných kalorií nepřibírají. Tento jev odbornice na stravování jednoduše vysvětlila.
"Pokud jde o problematiku alkoholismu, na počátku je alkoholik obézní, protože hodně pije a ještě k tomu jí. Chronický alkoholik v pokročilém stádiu je hubený, neboť už jenom pije a nejí. Navíc v důsledku poškození jater už ani nesnese tolik alkoholu, stačí mu 2 nebo 3 panáky místo jedné láhve, a má tudíž i známky poruchy výživy ve smyslu podvýživy a nedostatku vitamínů a bílkovin," dodala Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy pro ŽivotvČesku.cz.
Nadváha v ČR:
V České republice trpí nadváhou a obezitou okolo 70 procent mužů a téměř 60 procent žen. Nadváha předchází obezitě, určuje se podle BMI (body mass index), tedy poměru váhy a výšky. Nadváha spadá do BMI 25-30, pak už je obezita, která se liší v závislosti na vyšším BMI. V rozmezí 30 až 35 je 1. stupeň obezity, 35 až 40 je 2. stupeň obezity a nad 40 se jedná o 3. stupeň obezity.
Kdo je Taťána Staňková:
Taťána Staňková promovala v roce 1987 na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Pracovala na metabolické jednotce FN Hradec Králové u prof. MUDr. Z. Zadáka, kde se zabývala problematikou parenterální a enterální výživy.
Později pracovala na toxikologicko-metabolické jednotce Nemocnice neodkladné péče ZS v Praze u MUDr. H. Neuwirthové a současně i jako samostatně pracující lékař na Záchranné službě Praha, kde se zabývala akutní medicínou a léčbou otrav.
Od roku 1994 pracuje v soukromém zařízení - Centru pro poruchy metabolismu a výživy, které se zabývá poruchami metabolismu a výživy (léčbou hyperlipidemií, podvýživy, obezity) a specializovanými dietními režimy pro různá onemocnění i sportovce. Je držitelkou atestace z vnitřního lékařství a geriatrie.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.