Šíření indické mutace nezabráníme, můžeme ji ale zpomalit a omezit, říká Rastislav Maďar. Upřesnil jak
O hrozbě indické mutace, nyní označované jako varianta delta, hovořili odborníci už na jaře. Nyní se jejich obavy potvrdily, podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) laboratoře se vyskytlo v ČR už 120 případů této varianty, která je nebezpečná především proto, že je infekčnější než ty dosavadní. Jejímu šíření se podle epidemiologa zabránit nedá, je však možné ho zpomalit. "Cestou k tomu je poctivé dodržování platných protiepidemických opatření a co nejvyšší proočkovanost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar (48).
Epidemie koronaviru je nyní pod kontrolou, ale indická mutace, nyní zvaná varianta delta, nenechává odborníky v klidu a vzbuzuje obavy, že situace v Česku se kvůli ní může znovu vymknout kontrole. Podle ředitelky Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL) Heleny Jiřincové je v ČR stále dominantní britská mutace.
Státní zdravotní ústav potvrdil, že laboratoře zachytily 120 případů varianty delta. Epidemiologové se jí obávají kvůli vysoké infekčnosti, která převyšuje nakažlivost i aktuálně dominantní britské mutace. Problémem může být i snížená účinnost vakcín, podle dosavadních výzkumů by ale průměrná ochrana měla být stále relativně dobrá - varianta delta imunitu získanou očkováním či nákazou nevylučuje, ale je u ní větší pravděpodobnost, že ji zvládne obejít.
Epidemiolog Rastislav Maďar z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) nevěří, že by se varianta delta nerozšířila. "Indická varianta se u nás podle všeho rozšíří, úplně tomu nezabráníme, můžeme to však zpomalit a omezit na menší plochu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.
Z odborného hlediska je několik způsobů, díky kterém se šíření indické mutace zpomalí a omezí. "Cestou k tomu je poctivé dodržování platných protiepidemických opatření a co nejvyšší proočkovanost. Pomůže i plošné provádění diskriminačních PCR testu od 1. července, sekvenování podezřelých záchytů a testování zaměstnanců po návratu z dovolené do práce," uzavřel epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.