Šíření indické mutace nezabráníme, můžeme ji ale zpomalit a omezit, říká Rastislav Maďar. Upřesnil jak

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2021

O hrozbě indické mutace, nyní označované jako varianta delta, hovořili odborníci už na jaře. Nyní se jejich obavy potvrdily, podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) laboratoře se vyskytlo v ČR už 120 případů této varianty, která je nebezpečná především proto, že je infekčnější než ty dosavadní. Jejímu šíření se podle epidemiologa zabránit nedá, je však možné ho zpomalit. "Cestou k tomu je poctivé dodržování platných protiepidemických opatření a co nejvyšší proočkovanost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar (48).

Epidemie koronaviru je nyní pod kontrolou, ale indická mutace, nyní zvaná varianta delta, nenechává odborníky v klidu a vzbuzuje obavy, že situace v Česku se kvůli ní může znovu vymknout kontrole. Podle ředitelky Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL) Heleny Jiřincové je v ČR stále dominantní britská mutace.

Státní zdravotní ústav potvrdil, že laboratoře zachytily 120 případů varianty delta. Epidemiologové se jí obávají kvůli vysoké infekčnosti, která převyšuje nakažlivost i aktuálně dominantní britské mutace. Problémem může být i snížená účinnost vakcín, podle dosavadních výzkumů by ale průměrná ochrana měla být stále relativně dobrá - varianta delta imunitu získanou očkováním či nákazou nevylučuje, ale je u ní větší pravděpodobnost, že ji zvládne obejít.

Epidemiolog Rastislav Maďar z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) nevěří, že by se varianta delta nerozšířila. "Indická varianta se u nás podle všeho rozšíří, úplně tomu nezabráníme, můžeme to však zpomalit a omezit na menší plochu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Nová studie, kterou zveřejnili američtí vědci, poukazuje na to, že vakcíny mRNA mohou poskytnout očkovaným lidem ochranu před závažným průběhem onemocnění covid-19 na mnoho let. Podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (57) mají očkovací preparáty na principu mRNA budoucnost a je prokázana jejich vysoká účinnost. "Přístup mRNA vakcín je poměrně nový a ukazuje se, že má veliký potenciál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

Z odborného hlediska je několik způsobů, díky kterém se šíření indické mutace zpomalí a omezí. "Cestou k tomu je poctivé dodržování platných protiepidemických opatření a co nejvyšší proočkovanost. Pomůže i plošné provádění diskriminačních PCR testu od 1. července, sekvenování podezřelých záchytů a testování zaměstnanců po návratu z dovolené do práce," uzavřel epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.