Šíří se fenomenální rychlostí. Imunolog Václav Hořejší určil, kdy v ČR infekčnější varianta omikron vytlačí deltu

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2021

V ČR je potvrzeno celkem osm případů varianty omikron. Česko mělo dosud dva oficiálně potvrzené případy - první byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Laboratoř v pondělí oficiálně potvrdila dalších šest případů na jižní Moravě. Mluví se o tom, že klinicky by mělo jít o mírnější mutaci koronaviru, zároveň významně infekčnější než stávající delta. Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz odpověděl profesor imunologie Václav Hořejší (72), za jak dlouho by mohla varianta omikron v ČR dominovat. "Myslím si, že to bude podobné, jako když delta vyháněla alfu. To znamená, že ta za dva měsíce," odhadl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila variantu omikron mezi znepokojivé typy koronaviru. Poprvé byla zaznamenána 9. listopadu v Jihoafrické republice. Podle britského ministra zdravotnictví se omikron šíří »fenomenální rychlostí«, lidé by si proto měli nechat dát posilující dávku vakcíny proti covidu-19. 

Pokud by skutečně omikron převládl nad deltou v rekordním čase, nelze podle imunologa Václava Hořejšího přesně určit, co to z pohledu vývoje epidemie bude znamenat.

"To zatím nevíme, protože nevíme, jak dosavadní očkování bude bránit omikronu vyvolat onemocnění. To znamená, že mluvit o tom, co a jak, by byly jen spekulace. Pokud jde o mírné klinické příznaky, o kterých se také mluví, na to je krátká doba. Oproti jižní Africe máme jiné složení populace a jinak ji proočkovanou. Takže mluví se o mírných příznacích, ale jak tomu bude ve výsledku v jiných podmínkách, nevíme. Co je pravda, že lidé, kteří mají tři dávky vakcíny, by měli být proti variantě omikron chráněni, ale v tuto chvíli je ještě předběžné tvrdit, že to tak je na sto procent," uvedl svůj pohled ohledně varianty omikron uznávaný profesor působící v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Dosavadní data ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickým infekcím způsobeným omikronem je u lidí se dvěma dávkami vakcíny výrazně snížena, ale třetí dávka ochranu zvyšuje až na více než 70 procent.

Dalším diskutovaným tématem je povinné očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Změnou vyhlášky ho zavedla od března příštího roku dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (67). Zástupci nově nastupující vlády už oznámili, že plošnou povinnost očkování podle věku zruší. Profesor Václav Hořejší je zastánce povinné vakcinace, na přetahovanou mezi oběma kabinety nemá pochopení.

"Pro povinné očkování jsem. Vláda v demisi vyhlášku vydala, nová vláda ji chce zrušit, co na to říct? Že to je cirkus," dodal s tím, že povinná vakcinace může ochránit zejména seniory a při špatných odhadech může přinést nižší zátěž na kapacitu zdravotnického systému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.