Situace je vážná, vzniká zpoždění, říká virolog Daniel Růžek. Promluvil o tom, jak je to ve skutečnosti s nákazou očkovaných

Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Foto: Se svolením Daniela Růžka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

Sílící epidemie koronaviru a rostoucí počty nakažených, které se během úterního testování vyšplhaly na 14 539 zachycených pozitivit – stejně tak bohužel přibývají i hospitalizovaní a pacienti, kteří se nachází ve vážném stavu a vyžadují neustálý lékařský dohled na jednotkách intenzivní péče (JIP). Podle profesora a renomovaného virologa Daniela Růžka jde o velmi vážnou situaci. "Čekám, kdy nastane okamžik zlomu a nárůst se začne zpomalovat. Významným zdrojem nákazy jsou pak určitě rodiny, případně kolektivy blízkých lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Téměř 3 300 pacientů, které dostalo onemocnění covid-19 do nemocnice, podíl pouze 57,5 procent plně očkovaných a 486 nakažených ve vážném stavu. Takové jsou statistiky ministerstva vnitra a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT). V předchozích dnech laboratoře zachytily počty pozitivit, které mnohdy atakovaly hranici 10 000. Jenže nyní se za úterý 9. listopadu potvrdilo neskutečných 14 539 osob nakažených virem SARS-CoV-2.

Podle profesora Daniela Růžka z Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně, který zároveň působí v oboru virologie na Akademii Věd ČR v Českých Budějovicích, by i přes dramatický nárůst mělo dojít k určitému zlomu ve vývoji epidemie.

"Situace je rozhodně vážná, to bezpochyby. Na druhou stranu mohu říct, že čekám, kdy nastane okamžik zlomu a nárůst se začne zpomalovat a křivka nárůstu zplošťovat. Pořád musíme kalkulovat s faktem, že už je tady velká část populace naočkovaná a stejně tak velká část lidí, kteří nákazu prodělali. To by mělo ve svém důsledku průběh epidemie zpomalovat. Je to skutečně jen otázka času, kdy se nárůsty zpomalí. Musíme brát také v potaz, že existuje inkubační doba, během níž člověk nemá žádné příznaky a obvykle se nechá testovat až tehdy, když se u něj objeví první příznaky. Bezesporu tam tím pádem vzniká určité zpoždění," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

"Významným zdrojem nákazy jsou rodiny, případně kolektivy blízkých lidí a spolupracovníků. Je pochopitelné, že při rodinných oslavách, setkáních blízkých lidí a kolegů se nenosí respirátory a roušky. To jsou záležitosti, kde dojde velmi snadno k šíření nákazy. Stále by měla však platit dosavadní opatření, to znamená sociální distanc, nošení respirátorů, dodržování základních hygienických návyků… I naprosto primitivní opatření mohou být ve finále velmi účinná, pokud jsou ovšem pečlivě a důsledně dodržována. Samozřejmě nelze opomenout, aby se neustále apelovalo na zvýšení proočkovanosti populace. Možná to už zní jako fráze, ale je to skutečně velmi důležité," řekl uznávaný virolog pro ŽivotvČesku.cz.

Sám zmiňuje, že se v médiích v poslední době často objevují informace a upozornění na to, že i očkovaní mohou být zdrojem nákazy, ale rozhodně nejde o tak jednoduchý a jednoznačný fakt.

"Tady to trochu naráží na nepochopení, protože očkovaný se sice může nakazit, může být pozitivní, ale pokud má dostatečnou hladinu protilátek, tak virus bude v dýchacích cestách poměrně rychle tzv. neutralizovat. Tedy protilátky se naváží na virovou částici a zabrání tomu, aby infikovala svou hostitelskou buňku. Dotyčný pak třeba vyjde v PCR testu pozitivně, ale ve skutečnosti už nemusí být vůbec infekční, což pak zavádí do statistik značnou chybu a je to i velmi obtížně interpretovatelné. V posledních dnech se objevily návrhy, aby očkovaní byli po rizikovém kontaktu testováni, ale z mého pohledu má takové testování naprosto minimální vypovídající hodnotu. Pokud člověk v takovém případě vyjde PCR pozitivní, automaticky to ještě neznamená, že je infekční. Může být, ale nemusí, čili je to 50 na 50, jako kdyby se testovat nenechal. Z naší laboratoře máme zkušenosti, že mnohdy vychází silně PCR pozitivní i lidé, kteří již ve svých dýchacích cestách nemají ani jednu aktivní virovou částici. Samo o sobě je to tedy hodně zavádějící. Testování u očkovaného má smysl pouze tehdy, pokud má sám klinické příznaky nákazy," uzavřel Daniel Růžek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.