Skandál v královské rodině: Princ Harry s manželkou Meghan porušili protokol a promluvili k voličům

Princ Harry s manželkou Meghan
Princ Harry s manželkou Meghan
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2020

Buckinghamský palác prožívá neklidné období. Za vším stojí chování prince Harryho, vévody ze Sussexu (36) a jeho manželky Meghan (39), vévodkyně ze Sussexu. Ti se zřejmě rozhodli vyhýbat se pravidlům, která má nastavená královská rodina.

Zamilovaný pár se letos rozhodl vystoupit ze svých oficiálních rolí a žít životem »normálních« lidí. Oba chtějí mít co největší soukromí a nezatěžovat se povinnostmi, které souvisí s královskou rodinou. Ale nyní jejich chování pobouřilo především Buckinghamský palác. Vévoda ze Sussexu se svou chotí totiž projevili veřejně politické názory, což se považuje za standardních okolností za nepřijatelné. Členové královské rodiny by neměli porušovat protokol a jakkoli se vyjadřovat k politice. Smyslem je zachování neutrality a zamezení zasahování do mezinárodní politické scény.

Meghan však ve svém projevu apelovala na voliče. Mluvila o nutnosti pracovat na světě, ve kterém žijeme. Nabádala k tomu, aby lidé neskrývali soucit a naopak ho budovali. "Když hlasujeme, naše hodnoty se realizují a náš hlas je slyšet. Je připomínkou, že na vás záleží a vy si zasloužíte být vyslyšeni," vyjádřila se. Princ Harry pak neopomenul zmínit, aby lidé odmítali projevy nenávisti, negativitu, která se šíří po celém internetu a všechny dezinformace, jaké nám jsou podstrojovány.

Královská rodina odmítla situaci více komentovat. Podle mluvčích Buckinghamského paláce Princ Harry s vévodkyní Meghan nepatří mezi pracující členy královské rodiny a nepodléhají tedy tak přísnému protokolu jako ostatní členové rodiny. Jde tedy spíš o to, že by se Harry s Meghan neměli vyjadřovat k politice, ale neexistuje zákon, který by jim v tom zabraňoval. Přesto, že se jejich chování nelíbí hlavně britské královně Alžbětě II. (94), nemůže jim zakázat komentovat politickou scénu, ani projevovat vlastní názory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.