Reklama:

Škodíš ODS, vypálil Topolánek směrem na Zahradila. Ostře mu vyčetl výlet za Šlachtou, Macinkou, Turkem a Klausem

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2024

Komentář: Účast končícího europoslance ODS Jana Zahradila na vyhlášení výsledků evropských voleb ve štábu konkurenční koalice Přísahy a Motoristů sobě vyvolala v ODS negativní emoce. Ostře se do politika opřel dokonce i bývalý člen strany Mirek Topolánek, a to na sociální platformě X. Konkrétně bývalý premiér uvedl, že »Zahradil škodí občanským demokratům více než starosta Pavel Novotný, který je známý svými kontroverzními výroky«. Radost patrně neudělalo uvnitř partaje ani nedávné Zahradilovo prohlášení pro ŽivotvČesku.cz, že »vedení strany v rámci eurovoleb rezignovalo na značku ODS a dalo přednost budování brandu Spolu«.

Reklama:

Zahradil je zkušený politický bard, který je v současnosti bez reálného politického vlivu. Ovšem v rámci reprezentace značky ODS a její minulosti se chová jako amatér, a dokonce si trošičku protiřečí - lépe řečeno se chová jinak, než mluví, ale také druhým »vyčítá«.

Ale pěkně popořádku. Zahradil se nedávno pro ŽivotvČesku.cz rozpovídal o tom, jak vedení strany v kontextu eurovoleb »rezignovalo na autonomní a autentický brand ODS«.

Reklama:

"Byl jsem a jsem proti tomu. Eurovolby –⁠ vzhledem k tomu, že nejde o volby 1. řádu –⁠ jsou ideální příležitostí, jak oživit značku ODS jako autentickou a autonomní stranu. Naše vedení na to rezignovalo, dalo přednost budování značky Spolu," uvedl konkrétně pro ŽivotvČesku.cz Zahradil v rozhovoru ohledně skutečnosti, že ODS do eurovoleb půjde v koaličním uskupení Spolu. "Vzbuzuje to otázku, zda nejde o součást dlouhodobé strategie, jak ODS de facto postupně rozpustit v projektu Spolu," doplnil v rámci černého scénáře. Jenže pak udělal něco, z čeho občanským demokratů zůstal rozum stát.

Pokud jde o samotné eurovolby, výsledky jsou dnes jasné. Vládní strany obsadily dohromady devět z dosavadních 12 křesel, přičemž ODS dokázala obhájit tři ze čtyř. Dosud neparlamentní hnutí Přísaha v koalici se stranou Motoristé sobě obsadilo také dvě křesla. Lídr kandidátky Filip Turek byl označen za překvapení voleb a v žebříčku zisku preferenčních hlasů skončil na druhém místě - volilo ho 152.196 lidí.

Střih. Zahradil místo toho, aby držel lidově řečeno partu, tak se rozhodl vyrazit na »podivný výlet«, kdy po vyhlášení výsledků voleb zamířil do štábu Přísahy, kde slavil vítězství lídr Turek a předseda Přísahy Robert Šlachta.

Pro pochopení kontextu se věc dá přirovnat v nadsázce k tomu, jako kdyby v podobném gardu do volebního štábu ANO zamířila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a bujaře slavila úspěch s Andrejem Babišem.

Zahradilovo »kamarádíčkování a obdivování Turka« by bylo i snad něčím, co by v řadách ODS mnozí překousli a považovali za »senilní politický přešlap«, ale vyloženě o Turka nejde. Problém je totiž Robert Šlachta, který je s nadsázkou řečeno v první pětce neoblíbených osob »na interní černé listině občanských demokratů«. Důvodem je, že je považován za »policistu, který na vrcholu své kariéry nepříliš vydařeným zásahem sesadil vládu premiéra Petra Nečase (ODS)«, z čehož se strana dlouhé roky vzpamatovávala.

Právě návštěva Zahradila v táboře »nepřítele« nenechala v klidu ani exčlena (v roce 2015 přestal platit členské příspěvky a zaniklo mu tak členství, pozn. red.) a expremiéra ODS Mirka Topolánka, který se do něj ostře opřel na sociální síti X.

Končící europoslanec, který v uplynulých volbách do Evropského parlamentu už neobhajoval svůj mandát, si totiž na svůj profil »vylepil« rozhovor pro portál Novinky, v němž odpovídal. Ten nesl titulek: »Zahradilův recept pro ODS: Zrušit Spolu, neštítit se ANO a mluvit s Turkem«. K tomu uvedl komentář: »Jistý komentátor pravil, že trpím "manickou mediální aktivitou". Přitom, cca od minulého týdne, jen vycházím vstříc žádostem o rozhovor. Neříkám nic skandálního, leda to některým politikům a jejich příznivcům nemusí být příjemné. Což není důvod to neříkat«.

Zahradil zřejmě nečekal, že reakce bude rychlá, tvrdá a politicky bolavá. "Říkat si můžeš, co chceš. Taky to tak mám. Nejsem ale členem ODS. Netvař se, že hovoříš za ODS. Možná škodí Pavel Novotný, ale Ty škodíš určitě. Jít oslavovat se Šlachtou, Macinkou, Turkem a Klausem bylo chucpe. Můžeš mít dokonce v lecčem pravdu, ale na tu Ti s*re Bílý tesák," hodil »kamenem« od klávesnice Topolánek po svém někdejším stranickém kolegovi. Zahradil se následně zmohl na »klausovsky řečeno (ne)odpověď«: "No vidíš. Tak si budeme oba říkat, co budeme chtít, ok? Máme na to oba věk."

Zahradilova popularita ve straně s jeho výletem za Turkem a Šlachtou rozhodně nevzrostla, spíše naopak. Nejednoho občanského demokrata tak možná napadlo, že Zahradil je přesně ukázkou politika, který neví, »kdy už je dost a kdy se má odcházet«.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: