Školy půjdou v první vlně. Ministr Jan Hamáček nastínil, kdy se děti vrátí do tříd

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

Návrat žáků do škol je jednou z nejdiskutovanějších otázek koronavirové krize. Vláda si uvědomuje, že na návrat dětí do školních lavic je velký společenský tlak, zároveň aktuální počet nakažených a čísla hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 k tomu nevytváří vhodné podmínky. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (42) všechny zásadní faktory sleduje a naznačil, kdy by se mohly školy otevřít. "O uvolňování opatření se můžeme bavit, až se dostaneme pod hranici 3000 hospitalizovaných," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Návrat žáků do školních lavic je prioritou a notují si v tom jak ministr školství Robert Plaga (42), tak šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Oba se také ale shodují v tom, že rozhodující slovo v tuto chvíli má ministerstvo zdravotnictví, které vývoj epidemie sleduje v podstatě každou hodinu.

"Návrat žáků do škol je pořád priorita, je to podobná priorita, jako je cestováním mezi okresy. Žáci by se měli vrátit do škol, jakmile to půjde. Bude to závist na situaci, jaká bude v souvislosti s koncem této sady mimořádných opatření. Ministr zdravotnictví mluvil o tom, že o uvolňování opatření se můžeme bavit, až se dostaneme pod hranici 3000 hospitalizovaných, to je ale nyní ještě hodně daleko," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček. K 11. březnu bylo v nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 8734 pacientů.

Jan Hamáček věří, že koronavirovou epidemii se daří lehce brzdit, ale není důvod k oslavám. "Reprodukční číslo se dostalo pod hodnotu jedna. Což znamená, že epidemie zpomaluje, ale nejsme v situaci, kdy bychom měli vehementně jásat. Je to důsledek projevujících se opatření, ale cesta bude ještě dlouhá," vysvětlil ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz s tím, že o víkendu vláda bude moci vyhodnotit, zda se daří epidemii opravdu brzdit, nebo zda šlo jen o jednorázový pozitivní výkyv.

Ministr školství Robert Plaga už na konci února v oficiálním prohlášení uvedl, že pokud se budou žáci vracet do škol, není možné zároveň otevírat obchody, protože by to dramaticky navýšilo počet kontaktů ve společnosti. Plaga i Hamáček se shodují, že školy mají před obchody přednost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.