Skončila povinnost nošení roušek, řada lidí nosí ale ochranu úst a nosu dál

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2020

Ve středu skončila po třech a půl měsících platnost pro nošení ochrany nosu a úst. Odložit roušky mohou obyvatelé a návštěvníci hlavního města stejně jako ve většině republiky, a to v tramvajích, autobusech a vlacích, v obchodech a provozovnách služeb či na úřadech. Zajímavostí je, že i přes rozvolnění opatření někteří lidé na veřejnosti roušky dobrovolně nosí dál. V Praze je ale dále povinné nošení roušek v metru a na větších akcích uvnitř budov, stejně jako v nemocnicích či sociálních ústavech.

Chránit si nadále dýchací cesty doporučuje cestujícím Letiště Václava Havla, dopravní podnik, vlakoví či autobusoví dopravci a další.

"Dopravní podnik hlavního města Prahy doporučuje nosit i nadále s ohledem na vzájemnou ohleduplnost a bezpečí cestujících i řidičů," uvedl portál dopravního podniku. K nošení roušek ve všech prostorech, dodržování bezpečných rozestupů a dodržování hygieny rukou vyzývá cestující letiště v Ruzyni.

Ve vlacích a autobusech už dopravci roušky dál nevyžadují. V obchodních centrech rovněž povinnost zakrytých úst a nosu neplatí. Do stavu před koronavirovou pandemií se od středy vrací také restaurace, kavárny nebo bary, které mohou mít otevřeno i po 23:00. Lidé mohou už také konzumovat občerstvení například v sálech kin.

V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, kde se poslední týdny šíří koronavirus nejvíc, jsou povinné roušky i ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.