Škrtla Přísahu Roberta Šlachty a další strany. Šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová promluvila o budoucí vládě

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michal Protivansky / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2021

Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z konce července je koalice SPOLU momentálně druhou nejvýraznější silou české politiky po hnutí ANO. Podle politologů to bude právě spojení s ODS, které pro KDU-ČSL a TOP 09 zajistí vstup do Sněmovny. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36) je připravená podílet se na sestavování nové vlády. "Bude se jednat o vládu, která bude demokratická, bez extrémistických stran a populistických hnutí," řekla politička pro ŽivotvČesku.cz a vyjmenovala strany a hnutí, se kterými TOP 09 do spolupráce po volbách nepůjde.

Jedna věc jsou samotné volby a jejich výsledky, druhou věcí je, jak se stranám a politickým hnutím bude dařit naplňovat koaliční potenciál. Do povolebních jednání navíc bude vstupovat Hrad, prezident Miloš Zeman dal opakovaně najevo, že šanci k sestavení vlády od něj dostane předseda nejsilnější strany, nikoliv koalice.

Podle červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 23,5 procenta hlasů, o druhé místo se přetahují koalice Spolu s Piráty a STAN, momentálně je na tom lépe koalice Spolu, kde síly spojila ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Koalice má 21,5 procenta, Piráti se STAN mají o půl procenta méně. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří, že do jednání o nové vládě výrazně zasáhne.

"Prvním úkolem a cílem po volbách pro všechny strany je sestavit vládu a na vládě se podílet. V našem případě se bude jednat o vládu, která bude demokratická, bez extremistických stran a populistických hnutí - mluvím o hnutí ANO, o KSČM, SPD, případně počítám Přísahu a Trikolóru, pokud se vůbec do Sněmovny dostanou," vymezila se předsedkyně TOP 09 proti některým stranám. Část politologů si ale myslí, že Andrej Babiš (66) by do vlády byl schopen přizvat i ODS. K TOP 09 má hnutí premiéra přeci jen dál.

Markéta Adamová Pekarová si také uvědomuje, že předvolební kampaň se blíží do horké fáze, do voleb zbývá devět týdnů. Do té doby chce investovat čas do setkávání s lidmi.

"Do voleb chceme co nejvíce chodit mezi lidi a diskutovat s nimi o tom, co je trápí, které problémy vnímají jako palčivé, co chtějí řešit a zároveň jim představit naše řešení a návrhy pro jednotlivé oblasti. Diskutovat s lidmi je to nejklíčovější, hovoříme s nimi v průběhu celého volebního období, nenecháváme si to samozřejmě jen na horkou fázi kampaně. Hovoříme s lidmi často, nejde hovořit jen prostřednictvím online, je třeba se s nimi setkávat tváří v tvář a diskutovat napříč celou republikou," sdělila šéfka TOP 09, která je přesvědčená, že na podzim bude reálné sestavit vládu na demokratických principech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.