Skvělá zpráva. Máme postup, kdy o 34 procent klesne riziko smrti, říká primář infekčního oddělení

Nemocnice – Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2021

V úterý přibylo v Česku 15.672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie. Ta v Česku nebrzdí, naopak odstartovala čtvrtá vlna. Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem pro ŽivotvČesku.cz uvedl dobrou zprávu - odborníci za necelý rok od vypuknutí epidemie významně zefektivnili léčbu covidových pacientů. "V současnosti máme nové postupy a nové léky, víme, že když pacientovi od prvního dne nasadíme léky na ředění krve, tak o 34 procent klesne riziko smrti," upřesnil Pavel Dlouhý.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, v úterý klesl ve srovnání s pondělkem zhruba o 170 na 6817. Množství pacientů ve vážném stavu ale naopak mírně stouplo z pondělních 1385 na 1389. 

"Na jednu stranu nás virus stále nějak překvapuje. Občas přinese nějaké nové věci, ale zrovna dnes (středa) jsme si v našem lékařském kolektivu říkali, že máme pocit, že z covidu se stala velmi rutinní záležitost. Že to lékaři a zdravotníci zvládají velmi dobře, protože to mají dokonale vyzkoušené, už vědí, jak vyhodnotit diagnózu, jaké léky nasadit, jak se k pacientovi chovat, jaké jsou varovné příznaky, že se může pacient posunout do intenzivní péče. Takže mi i mladší lékaři říkali, že mají pocit jistoty, jak postupovat, nemají žádné velké pochybnosti a mají výborný pocit, že tu problematiku dobře zvládli. A říkám opakovaně oproti tomu jaru se nesmírně zrychlila diagnóza, kdy výsledek dnes mnohdy máme do hodiny," řekl špičkový odborník, jak se daří aktuálně lékařům a zdravotníkům v boji s epidemií nového typu koronavirové infekce.

"V současnosti máme nové postupy a nové léky, víme, že když pacientovi od prvního dne nasadíme léky na ředění krve, tak o 34 procent klesne riziko smrti. To je úžasný objev, který jsme na jaře neznali a dnes se rutinně používá všude v Evropě. Máme nástroje, jak těm pacientům pomoci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

V Česku v posledních týdnech vytrvale klesají počty volných lůžek v nemocnicích. Zatímco na začátku února bylo volných asi 760 lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, ke středeční ránu už bylo volných lůžek jen 590. To je pouze 14 procent z celkových kapacit míst na ARO a JIP v zemi. 

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Bývalý prezident Václav Klaus (79) v úterý uvedl, že se nakazil koronavirem. S nemocí covid-19 je v domácím léčení. "Cítí se lépe, než se cítil včera," uvedl ve středu pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu