Reklama:

Skvělá zpráva pro důchodce. Od ledna jim vzroste penze průměrně o 797 korun. Ekonom ale vztyčil varovný prst

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace je tématem, které rozděluje politickou scénu. Nakonec ale důchody vzrostou od ledna o 300 korun měsíčně. A to nad rámec valorizace, ve středu to schválil Senát. Od roku 2023 by také senioři měli dostávat příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Podle renomovaného ekonoma Lukáše Kovandy jde o ale něco, co lze považovat za nesystémové. "Otázkou zůstává, jestli se opět prohloubí zadlužení české ekonomiky a českých veřejných rozpočtů, nebo se najdou zdroje jinde. Řešením by byla důchodová reforma, ale vládní činitelé nemají politickou vůli a odvahu, aby ji provedli," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Matematika zákonných pravidel je taková, že penze by rostly na základě současných odhadů ministerstva práce a sociálních věcí v průměru o 497 korun. To by znamenalo o 3,2 procenta. Při dodatečném zvýšení o 300 korun stoupnou o 5,2 procenta. Což ve výsledku ukazuje sumu vyšší o 797 korun. Průměrná penze by v lednu podle předpokladů činila 16 275 korun.

Podle opozice není vhodná doba na to, aby se důchodcům zvyšovala finanční podpora státu. V příštím roce by měla být zákonná valorizace nižší a podle některých politiků jde v souvislosti s přidáním nad zákonnou valorizaci o gesto, které bude tento fakt jistým způsobem kompenzovat. Vznikají však obavy z prohloubení státního dluhu.

Reklama:

"Otázkou zůstává, jak bude zajištěno samotné financování. Jestli se opět prohloubí zadlužení české ekonomiky a českých veřejných rozpočtů, nebo se najdou zdroje jinde. Myslím si, že to bude znovu řešeno prvním způsobem, což samozřejmě není úplně systémové řešení - tím by byla důchodová reforma, ale představitelé státu nemají politickou vůli a odvahu, aby ji provedli," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že důchodci jsou velmi podstatnou a hlavně loajální voličskou skupinou, která na poměrně výrazné navyšování důchodů slyší.

Na příspěvek za vychované dítě má mít nárok jen jeden z rodičů. Tím je zpravidla matka. O příspěvek se bude zvyšovat zásluhová část penze a bude se stejně jako dodatečný 300korunový příspěvek valorizovat podle inflace. Senátoři návrh ve znění, ve kterém prošel Sněmovnou, poslali rovnou prezidentu republiky k podpisu a předlohou se nezabývali.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: