Slávek Boura lítá v dalším průšvihu kvůli aktivitám s dětmi. Řeší ho úředníci pro možné porušení zákona. Stížnost podala AKL ČR

Slávek Boura
Slávek Boura
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2022

Slávek Boura (57), který dlouhá léta tvořil manželský pár s kolegyní Markétou Mayerovou (54), se aktuálně živí nejen divadlem, ale i jako »pedagog«. Podle svých dřívějších slov bojuje za lepší komunikační schopnosti nejmenších. "Pořádám Logohrátky v různých školkách," uvedl nedávno pro ŽivotvČesku.cz někdejší hvězdný bavič. Jenže ne všem se jeho počínání líbí. Asociace klinických logopedů (AKL ČR) se totiž proti aktivitám exmoderátora důrazně vyhradila, když zveřejnila prohlášení na oficiálních stránkách. V něm upozorňuje, že jeho aktivity jsou neprofesionální a mohou porušovat zákon.

Pro ŽivotvČesku.cz Slávek Boura nedávno popsal svou praxi, která je zaměřena pro nejmenší. "Pořádám Logohrátky v různých školkách a jedna lekce trvá 45 minut. Dělám ale i »dvojáky«. Vyučuji kolektiv do 25 dětí, ale někdy se stane, že jich je i čtyřicet. Školky spolupracují s Hankou Vackovou, která mi dělá tento management a teď už je to tak, že školky volají samy. A mě to baví," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz v úvodu roku někdejší televizní moderátor.

Asociace klinických logopedů přitom zaslala Slávkovi Bourovi v srpnu 2021 dopis s upozorněním, že obsah jeho aktivit je neetický, neprofesionální a svým jednáním může porušovat zákon. Někdejší moderátor se proti dopisu ohradil, že jde o zábavní program pro děti se slovy a s logopedií nemá obsahově nic společného.

Podle Asociace klinických logopedů Slávek Boura ale svůj program školkám a školám nadále nabízí i přes upozornění a podle videí, která sám bývalý moderátor zveřejnil na svých internetových stránkách či jsou k dispozici na internetu, není jeho vyjádření zcela v souladu s jeho tvrzením. "Vyvozování či reedukce hlásek je oblast, která je v kompetenci pouze logopeda, ne umělce s autorským programem pro děti. Tvrzení pana Boury, že si pouze hraje se slovy a logopedii neprovádí, je tedy lživé," stojí ve vyjádření, které je podepsané předsedkyní etické komise Asociace klinických logopedů Barborou Richterovou. Dále AKL ČR uvádí, že způsob, jakým Boura vede nejmenší k vyvození hlásky, je extrémně nebezpečný.

"Bohužel pan magistr je známý z médií a má dobré PR, a to mu nahrává ke zneužití důvěřivých učitelů a učitelek, kteří přistupují k jeho aktivitám nekriticky a bez sebemenší pochybnosti," uvádí ve vyjádření kliničtí logopedi.

Portál Seznam Zprávy k věci uvedl, že stížnost AKL ČR byla podána i na pražský magistrát s tím, aby došlo k přezkoumání, zda se Slávek Boura nedopouští aktivity, která porušuje zákon. "My se tímto podnětem zabýváme, musíme přezkoumat oprávněnost těchto služeb a zjednodušeně řečeno budeme zjišťovat, jestli se jedná o zdravotnickou činnost, nebo ne," uvedl pro portál Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu.

Redakce získala vyjádření Slávka Boury ohledně stížnosti AKL ČR. Článek, ve kterém vše vysvětluje a odmítá tvrzení klinických logopedů, bude uveřejněn na portálu ŽivotvČesku.cz v neděli 15. května.

Není to poprvé, kdy hvězda řady televizních pořadů z 90. let má oplétačky kvůli možnému porušení zákona. Slávek Boura je v hledáčku policie už od roku 2018, kdy na jeho konci byl obviněn za pašování drog. Podle kriminalistů měl být údajně součástí sítě drogových dealerů, které odhalila policejní akce Vombat. Do zahraničí měl propašovat až dvacet kilo návykových látek jako kokain, pervitin a heroin. V současnosti mu hrozí až 18 let vězení. 

Pro ŽivotvČesku.cz opakovaně obvinění odmítl. Podle svých slov pracoval pro cestovní kancelář a do USA, Austrálie a na Nový Zéland byl prý vyslán, aby takzvaně obhlédl terén v souvislosti s turismem. "Mapoval jsem památky. Takhle jsem byl za oceánem třikrát. Nejezdil jsem sám, ale s partnerkou. Od zadavatele jsem měl všechno hrazené a můj honorář se rovnal průměrné mzdě v Česku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exmoderátor s tím, že nikdy s žádnou drogou do styku nepřišel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.