Slávek Boura vyslal vzkaz AKL ČR, která tvrdí, že jeho program pro děti může porušovat zákon. Promluvil o agresivitě a konkurenčním boji

Slávek Boura
Slávek Boura
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

Slávek Boura (57) aktuálně figuruje v kauze, kdy jako »pedagog« podle svých dřívějších slov bojuje za lepší komunikační schopnosti nejmenších. "Pořádám Logohrátky v různých školkách," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Jenže to se nelíbí Asociaci klinických logopedů (AKL ČR), která se proti aktivitám exmoderátora důrazně vyhradila a podala stížnost na pražský magistrát. "Na to se hodně těším," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz někdejší televizní moderátor a poskytl vyjádření, jak se bude bránit proti jednání AKL ČR.

Asociace klinických logopedů zaslala Slávkovi Bourovi v srpnu 2021 dopis s upozorněním, že obsah jeho aktivit je neetický, neprofesionální a svým jednáním může porušovat zákon. Někdejší moderátor se proti dopisu ohradil, že jde o zábavní program pro děti se slovy a s logopedií nemá obsahově nic společného.

Podle Asociace klinických logopedů Slávek Boura ale svůj program školkám a školám nadále nabízí i přes upozornění a podle videí, která sám bývalý moderátor zveřejnil na svých internetových stránkách či jsou k dispozici na internetu, není jeho vyjádření zcela v souladu s jeho tvrzením. "Vyvozování či reedukace hlásek je oblast, která je v kompetenci pouze logopeda, ne umělce s autorským programem pro děti. Tvrzení pana Boury, že si pouze hraje se slovy a logopedii neprovádí, je tedy lživé," stojí ve vyjádření, které je podepsané předsedkyní etické komise Asociace klinických logopedů Barborou Richterovou. Dále AKL ČR uvádí, že způsob, jakým Boura vede nejmenší k vyvození hlásky, je extrémně nebezpečný.

"Bohužel pan magistr je známý z médií a má dobré PR, to mu nahrává ke zneužití důvěřivých učitelů a učitelek, kteří přistupují k jeho aktivitám nekriticky a bez sebemenší pochybnosti," uvádí ve vyjádření kliničtí logopedi.

Portál Seznam Zprávy k věci uvedl, že stížnost AKL ČR byla podána i na pražský magistrát s tím, aby došlo k přezkoumání, zda se Slávek Boura nedopouští aktivity, která porušuje zákon. "My se tímto podnětem zabýváme, musíme přezkoumat oprávněnost těchto služeb a zjednodušeně řečeno budeme zjišťovat, jestli se jedná o zdravotnickou činnost, nebo ne," uvedl pro portál Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Slávka Bouru ohledně tvrzení AKL ČR. Někdejší televizní moderátor poskytl vyjádření, ve kterém přiblížil svůj pohled na věc.

"Na začátku jsem si to bral osobně, pak mi řada lidí začala říkat, že je to konkurenční boj. Několik klinických logopedů jsem na svůj program s dětmi zval a nikdo se nepřišel se podívat. Všichni usuzují z krátkých reklamních videí, které byly na facebookových stránkách. A to zdůrazním, že mluvíme o klinických logopedech, které jsem vyzval, ať přijdou mou práci zhodnotit. Druhá věc je, že jsem se dozvěděl, že se připravuje novelizace zákona o rozšířené pravomoci pedagogických pracovníků. Tím jsem se dostal do klinče proti tomuto zákonu, kdy kliničtí logopedi s tímto zákonem nesouhlasí. Já se dostal do jejich ruky jako zbraň a řada věcí, které na mě hází, jsou nepravdivé. Jejich agresivita a nepravdivost v jejich výrocích jdou až za hranu osobního na cti utrhání, kdy tvrdí, že jsem extrémně nebezpečný člověk. V tuto chvíli mám radost, že stížnost podali na magistrát, kterému jsem poskytl materiály, které si po mně vyžádali," dodal pro ŽivotvČesku.cz Slávek Boura ohledně stížnosti AKL ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.