Slintavka a kulhavka u hranic Česka. Na otázku, zda je člověk v ohrožení, odpověděl Prymula

Kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky Česko výrazně omezuje nákladní dopravu ze Slovenska, kde se nákaza potvrdila i zhruba 50 kilometrů od společných hranic. Od pátku budou muset všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Na přechodech se chystají technické úpravy, aby bylo možné dezinfikovat co nejvíc projíždějících vozidel. Pro ŽivotvČesku.cz o nutných bezpečnostních opatřeních i nebezpečí nákazy pro člověka promluvil bývalý ministr zdravotnictví a špičkový epidemiolog Roman Prymula.
Farmáři včetně potravinářů a některých chovatelských svazů v uplynulých dnech vyzývali ke zpřísnění opatření. Přísnější režim na česko-slovenských hranicích bude možný zavést od půlnoci na pátek díky rychlejším nákupům dezinfekčních prostředků a vybavení. Výjimku umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek v důsledku krajně naléhavé okolnosti, sdělila Strakova akademie.
Policisté dosud kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do Česka zkontrolovali víc než 60 tisíc vozidel, v 11 případech zjistili chybějící doklady o dezinfekci vozidla a osmi vozidlům zakázali vjezd do ČR. Hasiči na hranicích už dekontaminovali téměř pět a půl tisíc vozidel. Od čtvrtka pomáhají na hranicích i vojenští veterináři.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu s otázkou, zda skutečně nehrozí přenos ze zvířete na člověka. "Pro člověka není slintavka nebezpečná, protože to není antroponóza, tedy nepřenáší se ze zvířete na člověka," vysvětlil Prymula s tím, že i když člověk konzumuje maso, které pochází z nakaženého zvířete, nemělo by to znamenat nebezpečí.
"Nemělo by skutečně dojít k nějakému zdravotnímu problému toho jedince, ale pro zvíře je to extremně nakažlivá nemoc s vysokou mírou přenosu a patří mezi takzvaně »áčkové« nákazy, takže při výskytu se musí provádět ta nejpřísnější opatření," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.