Slováci ukázali Pešánovi, jak vypadá srdce bojovníka a získali bronz. O stavu českého hokeje promluvil Viktor Ujčík

Trenér národního týmu Filip Pešán
Trenér národního týmu Filip Pešán
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2022

Až bude Filip Pešán (44) výkonnému výboru Českého svazu ledního hokeje vysvětlovat olympijský propadák, nebude moci tvrdit, že bez velkých jmen nelze získat cenné kovy. Jak se dá věřit ve vlastní síly a ukázat vůli bojovníka, mu ukázali Slováci, kteří v Pekingu získali bronz. O stavu českého hokeje pro ŽivotvČesku.cz promluvil Viktor Ujčík (49).

Před olympijským turnajem v Pekingu některé hlasy fanoušků i expertů říkaly, že Česko může získat medaili a mladý hokejový výběr Slovenska bude bojovat o to, aby pod pěti kruhy neudělal ostudu. Dnes je všechno jinak. Historickou ostudu bude před výkonným výborem svazu vysvětlovat trenér Filip Pešán, Slováky na hrudi budou hřát olympijské medaile.

Díky výbornému výkonu brankáře Patrika Rybára, dravému mládí sedmnáctiletého talentu Juraje Slafkovského a dobře připravené taktice, za kterou stojí sedmdesátiletý kanadský trenér Craig Ramsay, dosáhl slovenský hokej v Číně na jeden z největších úspěchů historie.

Impozantní je také způsob, jak Slováci na bronzové medaile dosáhli, v zápase o třetí místo byli ve všech směrech lepší než mátožně působící Švédi. Slováci smázli výběr »Tre Kronor« v poměru 4:0, to je výsledek, jaký mohou Češi jen závidět.

"Slovákům úspěch přeji. Je to o tom, aby vždy zachytal gólman, aby tým hrál sebevědomě a to sebevědomí bylo podložené výkonem, pak turnaj může vyjít každému mužstvu," řekl pro ŽivotvČesku.cz trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík, když ještě před bojem o třetí místo hodnotil, jaký na něj naši východní sousedi udělali v Pekingu dojem.

Ujčík jak pojmenoval dva faktory, které českému výběru na olympiádě nefungovaly - gólman Šimon Hrubec dobře nezachytal, týmu také chybělo sebevědomí i dobré výkony. Přísnější měřítko snesl jen zápas s výběrem Ruska, kterému v základní skupině ale už o moc nešlo, postup z prvního místa měli Rusové zajištěn již před soubojem s českými hokejisty.

"Slovenský i český hokej úspěch potřeboval, my na něj bohužel čekáme dlouho. Ten český hokej je obrazem celé společnosti, jak je zanedbaná po sportovní stránce. Podívejte se, jak se vlastně zcela ustoupilo od tělocviku na základních školách. Tady se ale ustoupilo i od toho, že když něčeho chci opravdu dosáhnout, tak si to musím vydřít a nečekat, že to padne do klína samo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Viktor Ujčík, který je přesvědčen, že cesta zpět mezi světovou špičku bude náročná a dlouhá.

O vlivu a schopnostech trenéra Pešána nechtěl Ujčík detailně mluvit s tím, že do kabiny reprezentačního týmu detailně nevidí. Nezastává ale názor, že jiný trenér by s týmem svedl zázraky.

"Trenéra Pešána si detailně netroufám hodnotit, je to trenér, který na klubové úrovni na úspěchy dosáhl. Také je asi pravda, že nemáme tým, který by byl schopný konkurovat tak, jak dříve bylo možné. Nevidím přesně do toho, co se děje uvnitř národního týmu, je tedy pro mě opravdu těžké hodnotit, zda bych Filipa Pešána u nároďáku nechal i na mistrovství světa. Opravdu nevím. Ale ještě jednou říkám, že národní tým je obrazem toho, jak je na tom celý český hokej a hokej je zase obrazem celé společnosti. Nemyslím si, že s tím za krátkou dobu něco dokáže udělat jen trenér," dodal pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejlepších hokejových útočníků, jaké český hokej měl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.