Slováci vybírají poslance. Politolog přiblížil, o co se na Slovensku "hraje"

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2023

Komentář: Voliči na Slovensku od rána vybírají nové poslance parlamentu v předčasných volbách, které jednoznačného favorita nemají. Podle dřívějších sondáží by se o vítězi mělo rozhodnout mezi stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica a liberálním hnutím Progresivní Slovensko (PS) místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí, následně statistický úřad začne zveřejňovat dílčí výsledky. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií FSV UK, který přiblížil, o co v současnosti Slovensko »hraje«.

"Nevíme, jak to dopadne. Mohlo by to dopadnout tak, že by Slovensko v mezinárodní politice mohlo fungovat jako Maďarsko. To znamená, že by narušilo naše vazby, změnilo by přístup k pomoci Ukrajině a podobně. Bude záležet, jak se to »poskládá«. Fakticky je to jeden z možných důsledků. Je nepravděpodobné, že by Ficův »Směr«, pokud se dostane k moci, měl jednobarevnou vládu. Ve hře je i to, že pokud by se následně Slovensko přiblížilo k Rusku, že by se stalo předmětem nějakých sankcí a ještě by si pohoršilo. To znamená, že pokud by se Fico stal premiérem, nemusí to ale nutně znamenat, že by se Slovensko otočilo směrem na Východ," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek s tím, že bude hodně záležet, jak volby dopadnou.

Zhruba 4,3 milionu voličů si může vybrat z více než dvou desítek kandidujících politických stran a jedné koalice. Poslední průzkumy ukázaly, že do sněmovny by se mohlo dostat až devět formací, preference hned několika z nich se ovšem pohybovaly kolem volebního prahu. Samostatně kandidující strany musejí ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve sněmovně. Pro koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO)-Křesťanská unie-Za lidi platí sedmiprocentní limit. OLaNO expremiéra Igora Matoviče vyhrálo předchozí volby se ziskem 25 procent hlasů.

Předseda nyní neparlamentního PS Šimečka předem odmítl povolební spolupráci svého hnutí se Směrem-SD, který například vystupuje proti vojenské pomoci napadené Ukrajině.

Slovenská média tento týden vyzvala obyvatele, aby se voleb zúčastnili. "Problém slovenského voliče spočívá v tom, že už ho zklamala prakticky celá politická garnitura, a tak stojí před dilematem: komu dát svůj hlas, respektive zda jít vůbec volit," napsal list Pravda.

Ze zahraničí hlasoval poštou rekordní počet 58.779 Slováků. Nejvíce hlasovacích obálek - 23.486 - dostalo ministerstvo vnitra z České republiky, kde pracuje či studuje mnoho Slováků.

Vypsání nových voleb schválila slovenská sněmovna poté, co loni v prosinci vyslovila nedůvěru tehdejší vládě premiéra Eduarda Hegera. Hlasování předcházel rozpad čtyřčlenné vládní koalice, po kterém kabinet přišel v parlamentu o většinu. V polovině letošního května pak Hegerovu vládu vystřídal kabinet odborníků v čele s ekonomem Ľudovítem Ódorem, který v předčasných volbách nekandiduje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.