Reklama:

Slováka na Hradě si neumím představit. Ivan Langer otevřeně řekl, které osoby v prezidentském křesle nechce vidět

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Na začátku roku 2023 bude Česká republika vybírat prezidenta, Miloši Zemanovi (77) skončí druhý mandát 8. března. Mezi největší favority na vítězství patří nejen podle sázkových kanceláří šéf hnutí ANO Andrej Babiš (67) a generál ve výslužbě Petr Pavel (60). To jsou osoby, ze kterých by si vystudovaný právník a bývalý ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (55) nevybral. "Jsem velmi zvědavý, co ta volba přinese a osobně si myslím, že České republice by prospělo, kdyby se všechny politické strany dohodly na tom, že se vrátíme zpět ke klasickému parlamentnímu systému, který spočívá v nepřímé volbě prezidenta," sdělil Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane doktore, za rok a kousek čekají Českou republiku prezidentské volby. Mezi největší adepty na vítězství se v tuto chvíli řadí generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Souhlasíte s tím, že oni dva jsou ti největší favorité, nebo vidíte další »černé koně«, kteří do boje o Hrad výrazně promluví?

Na úvod chci říct, že ať si o trojici osobností jako byli a jsou Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman myslíme cokoliv, tak postavili laťku prezidentské funkce velice vysoko. Myslím si, že za nimi zůstává obrovská prázdnota. Nikdo z dosud zveřejněných osob, které uvažují o kandidatuře na post prezidenta, z mého pohledu tuto prázdnotu naplnit nedokáže. Sám jsem velmi zvědavý, co ta volba přinese a osobně si myslím, že České republice by prospělo, kdyby se všechny politické strany dohodly na tom, že se vrátíme zpět ke klasickému parlamentnímu systému, který spočívá v nepřímé volbě prezidenta. Myslím si, že ta přímá volba s sebou nepřinesla to, co přinést eventuálně měla, tedy změnu ústavních kompetencí. Vznikl zde prapodivný hybrid, kdy v čele státu máme osobu, která má ze všech politiků nejsilnější politický mandát, nikdo jiný nebyl zvolen takovým množstvím hlasů, tomu ale pak neodpovídají kompetence a postavení v ústavním systému. Buď si řekneme, že tedy přímá volba, ale jdeme do prezidentského či polo prezidentského systému, nebo se vraťme k volbě nepřímé. Jinak z těch dvou osob, které jste v otázce zmínil, bych si nedokázal vybrat ani jednoho.

Reklama:

Vidím, že Andrej Babiš ani Petr Pavel ve vás vlnu nadšení nevyvolali. Objevuje se ale také názor, že když bude na Hradě Babiš, tak tam bude alespoň někdo, kdo je čitelný, koho veřejnost a politici už dobře znají. Vy si předsedu hnutí ANO ale v prezidentském křesle představit neumíte, že?

Já nejsem xenofob, ale představa, že českým prezidentem je Slovák, je pro mě představa, kterou bych zařadil do vtipných obrázkových koláží TMBK (pod touto zkratkou vystupuje kolážista a satirik Tomáš Břínek, pozn. red.). Neumím si představit, že by něco takového bylo přijatelné pro Slováky, kdyby u nich na pozici prezidenta kandidoval Čech. Pro mě je těžko akceptovatelná také představa, že 30 let po pádu komunistického režimu by v čele naší země měl stát člověk, který má komunistickou minulost, navíc spojenou se spoluprací s tajnými službami komunistického režimu. To platí pro oba dva uvedené pány. Sám si kladu otázku, jak je možné, že se nám tady za celou tu dobu od revoluce neobjevil někdo, kdo si tento, pro mě tento absolutně zásadní hendikep, už neponese. Věřím, že se snad ještě někdo takový objeví.

Vy máte nějaký třeba i tajný tip, kdo by tím prezidentem být mohl? Víte o nějakém skrytém lídrovi, který se do boje o Hrad zatím nepřihlásil, ale podle vás by to mohl a měl zkusit?

Na počátku mé politické kariéry mi jeden moudrý člověk řekl, že lídr se netvoří, lídr se rodí. Žádného takového lídra, který by v dostatečném předstihu dával o sobě vědět v podobě veřejného vystupování, v podobě prezentace svých ideových a politických názorů, a měl za sebou silnou a respektovanou a nezpochybnitelnou profesní kariéru, neznám a nevidím. Představa, že prezidentská volba bude tahání králíků z klobouku, je představa, ze které mi poněkud mrazí. Já takového lídra v kategorii osobností Havel, Klaus a Zeman opravdu nevidím.

Říkáte, že Andrej Babiš a Petr Pavel nejsou dobrými kandidáty, zatěžuje je předlistopadová minulost. Také říkáte, že žádného lídra ale nevidíte, to znamená, že na Hradě nakonec může skončit někdo, kdo nenadchne ani neublíží...

Bude to možná volba šedé myšky, což pro ústavní systém a respekt při nakládání s ústavními právy prezidenta republiky bude možná i lepší. Možná že čím šedivější myš na Hradě bude, tím klidnější a spořádanější život v České republice nastane.

Co kdyby tou šedivou myškou, která získá podporu voličů, byla žena? Myslíte si, že by dáma na Hradě mohla mít nějaké výhody? Nebo je vám otázka pohlaví jedno?

Je mi to jedno. Já nikdy ve veřejném životě a kolem sebe nedělil lidi podle pohlaví, podle barvy pleti, podle náboženského vyznání a podle sexuální orientace. Ale vždy podle toho, jaký ten člověk je, co umí, co dokázal, co si s jeho osobou umím spojit a představit. Takže toto je mi zcela jedno.

Vidím, že jste ještě nestihl naskočit na trend, který se snaží naznačit, že i ve vrcholové politice by mělo být zásadní, zda osoba nosí kalhoty či sukně...

Na takový trend určitě nenaskakuji. Pokud bych měl nějaké přání v souvislosti s touto otázkou, tak bych si přál, aby budoucím prezidentem České republiky byl někdo, kdo se tomuto vyšinutí mysli, kterým je postižena euroatlantická civilizace, bude schopen postavit a bude schopen říkat, že žena je žena, muž je muže, děti mohou mít muž a žena a všichni ostatní ať si dělají, co chtějí, ať tím ale nelikvidují přirozený řád věcí.

Prezidentské volby proběhnou v roce 2023 před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Přesný termín vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem. Kromě generála Petra Pavla a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše již odhodlání bojovat o Hrad projevil senátor Marek Hilšer (46), advokátka Klára Long Slámová (44) či senátor Pavel Fischer (56). Je možné, že na konci ledna kandidaturu oznámí také podnikatel a matematik Karel Janeček (48). Předpokládá se, že boj o Hrad bude chtít zkusit také ekonomka Danuše Nerudová (43).

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: