Slovenská právnička Ivanka Danišová, která dojala i Terezu Kostkovou, je po poslední operaci. Domů z Japonska pojede s novou tváří

Ivanka Danišová
Ivanka Danišová
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2022

Mladá slovenská právnička Ivanka Danišová (34) se snad konečně dočkala pohádkového konce svého nesmírně náročného osudu. Kvůli vzácné chorobě se totiž narodila s nevyvinutou polovinou obličeje, která jí způsobovala nemalé zdravotní potíže. Za celý život podstoupila řadu operací, které jí měly navrátit normální tvář. Poslední z nich ji stála nemalý byrokratický boj, umí ji totiž provést pouze lékaři v Japonsku. Získat potřebná víza tak bylo velice těžké. Mladá žena však konečně dosáhla svého a nyní se již zotavuje po velice složitém zákroku. "Je to skvělá zpráva a mám z toho velkou radost," uvedla pro ŽivotvČesku.cz herečka Tereza Kostková, která je jednou z celebrit, které cílevědomou slečnu v jejím boji za zdraví podpořily.

Ivanka Danišová na sociální síti Instagram před nedávnem oznámila, že se jí konečně podařilo získat od japonské vlády všechna potřebná víza a další úřední dokumenty nutné k tomu, aby mohla do Japonska vycestovat za účelem poslední operace, během které by její obličej měl dostat speciální implantát, který upraví tvar jejích nedovyvinutých kostí. To přinese nejen estetické zlepšení, ale především zdravotní benefit. Anomálie na dívčině tváři jí totiž způsobovaly životu nebezpečné zdravotní obtíže.

"Už jsem o tom slyšela a hned jsem Ivance psala, ona je vážně úžasná a mám z toho hroznou radost. Já jsem ji měla i v rozhlasu, natáčela jsem s ní blízké setkání a ta slečna je vážně neuvěřitelně inspirativní. Co vše už musela podstoupit, a přesto ji to nezastavilo. Líbí se mi její houževnatost a životaschopnost, kdy si jde za svým, přestože je to velice těžké. Je to prostě skvělá zpráva a jsem za Ivanku moc šťastná," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Kostková, která Ivančin příběh sleduje již od samého počátku a společně s dalšími celebritami v minulosti přispěla k tomu, aby veřejnost pro mladou ženu vybrala nemalý finanční obnos, který posloužil k úhradě předchozích zákroků. Ty totiž české pojišťovny neproplácí.

Nyní se Ivanka Danišová prostřednictvím sociální sítě Instagram ozvala svým přátelům a fanouškům, kteří již několik let sledují její boj za zdraví i normální tvář. "Mám 5. den od operace a já jsem neskutečně vděčná za to, že můžu vidět východ slunce z nemocničního pokoje. Pooperační stav jde podle plánu a já se těším na to, až se všechno krásně zahojí," popsala ve svém emotivním příspěvku přímo z nemocnice. Nyní se mladá žena velmi těší na to, až za ní do Japonska dorazí také její partner Michal, který je jí po celou dobu jejího boje obrovskou oporou.

Nemoc, kterou Ivanka trpí, se nazývá Goldenharův syndrom. Ten způsobuje zakrnění jedné poloviny hlavy, ale také další potíže, o kterých informuje například web pro rodiny nemocných Život se syndromem, jako je skolióza, srdeční a plicní onemocnění, vady sluchu či zraku, kdy jedno oko může dokonce zcela chybět. Přestože v Ivančině případě vypadaly okolnosti velmi závažně a lékaři předpokládali, že zemře ještě v dětském věku, naštěstí se mýlili.

V dospělosti však potřebovala několik rekonstrukčních zákroků, které by její tváři umožnily vypadat jako u zdravého člověka a odstranily by alespoň některé ze zdravotních obtíží. A právě zde vznikl problém - v Česku a na Slovensku se podobné zákroky příliš neprovádějí a zahraniční léčbu odmítla mladé ženě pojišťovna uhradit. Tehdy vznikla iniciativa, která pro mladou ženu uspořádala veřejnou sbírku. Tehdy ji podpořily i mnohé známé osobnosti, například Dara Rolins (49) nebo již zmíněná herečka Tereza Kostková (46).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.