Slovinsko po vyjednávání ministrů má jasno. Buď budou mít Češi test na COVID-19, nebo musí do karantény

Šéf české diplomacie zatím ve vyjednávání neuspěl.
Šéf české diplomacie zatím ve vyjednávání neuspěl.
Foto: Pixabay.com / Twitter Tomáše Petříčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2020

Slovinsko i po jednání ministrů zahraničí má jasno v otázce zpřísnění podmínek pro pobyt českých občanů. Šéf diplomacie Tomáš Petříček po schůzce uvedl, že se občané Česka budou muset na hranicích prokázat negativním testem na COVID-19 a platnou rezervací ubytování. Pokud se tak nestane, musí na 14 dní do karantény. Zpět na území Česka mohou bez omezení.

Od dnešní půlnoci platí omezení pro občany, kteří jedou do Slovinska na dovolenou. Musí se prokázat rezervovaným ubytováním a doložit negativní test na covid-19 starý nejvýše 36 hodin. V opačném případě musí na čtrnáct dní do karantény,“ uvedl pro iDnes Petříček.

Uklidňující zpráva pro dovolenkáře v Chorvatsku je, že pokud pes Slovinsko projíždějí opatření se jich nijak nedotknou. „Pro občany, kteří cestují do Chorvatska, se nic nemění," sdělil Petříček.

Odpoledne se na svém Twitteru snažil občany ČR uklidnit i ministr zdravotnictví. "Snažíme se naše slovinské kolegy přesvědčit, že plošně v rámci ČR je epidemiologická situace velmi dobrá, a že většina krajů nemá žádné nové případy covid. Problém je pouze v konkrétních okresech, a to na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Takto je potřeba na situaci nahlížet," napsal Adam Vojtěch.

Slovinsko přeřadilo na seznam rizikovějších zemí spolu s Českem i Chorvatsko a Francii. Tamní vláda opatření vysvětluje zhoršenou epidemiologickou situací bez ohledu na skutečnost, že čísla jsou zvýšená kvůli nákaze zejména v lokalitách na severní Moravě.

Premiér Andrej Babiš s opatření Slovinka nesouhlasí. Vyjádřil se, že psal zprávu slovinskému premiérovi, že Česko rizikovou zemí není. Slovinský premiér odpověděl, že situaci prověří.

České ministerstvo zahraničí má od Slovinska v tuto chvíli příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne pod deset na sto tisíc obyvatel, Lublaň zařadí Česko opět mezi bezpečné země.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.