Slunce budeme tento týden vyhlížet marně. Podzimnímu blues se ale můžeme vyhnout, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2022

V chladných měsících ke konci roku je sluneční svit mnohdy vzácností. Není proto divu, že pošmourné počasí často vede k melancholické náladě. Podzimní blues, jak se tomuto jevu říká, není ničím výjimečným, uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová a poradila několik jednoduchých tipů, jak se mu vyhnout.

Přelom listopadu a prosince přinese šedivé a nevlídné počasí s teplotami, které nepřesáhnou 5 °C. Na většině meteorologických stanic se během přelomového týdne mezi listopadem a prosincem sluneční paprsky vůbec neukáží. "Počasí u nás bude pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu nad severovýchodní Evropou," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Za špatnou náladu, která se týká poměrně velkého množství lidí, stejně jako za podzimní únavu může nedostatek denního světla a slunečního svitu, který je zodpovědný za produkci »hormonu štěstí« serotoninu. Místo něj tělo produkuje nadbytek melatoninu, »hormonu spánku«, který za normálních okolností slouží k tomu, aby se člověk večer připravil lidově řečeno na kutě. Potíž nastává, když je tma podstatnou část dne. Podzimní únava tedy není imaginární, ale evoluční pozůstatek lidské hibernace neboli zimního spánku.

Podzimní blues je také relativně častý jev. Lékaři jej označují jako afektivní poruchu neboli poruchu nálad. Ta se projevuje nejčastěji zhoršenou náladou, apatií, letargií, klesající motivací, zvýšenou chutí na sladké, únavou a také zvýšenou potřebou spánku. Zajímavostí je, že ženy jsou postiženy častěji než muži, mladí dospělí častěji než starší. 

Dobrou náladu si je možné podle Dagmar Honsové udržet i za šedivého počasí. "Jděte se projít na čerstvý vzduch. Důležité je také správně jíst, to znamená - každý den tři porce zeleniny a dvě porce ovoce. Na talíři by neměly chybět ani sacharidy, protože rychle dodají energii," vyjmenovala pro ŽivotvČesku.cz jednoduché triky, které mohou výrazně ovlivnit to, jak se člověk cítí, a dodala, že jako velký zázrak také může zapůsobit ranní studená sprcha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.