Reklama:

Sněmovna 54 aneb Ahoj, jak se máš něco?: Problém vidím v tom, že se tam fetuje v pracovní době, říká Šándor

Jednání sněmovny - Ilustrační snímek
Jednání sněmovny – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2024

Komentář: Občas tam úřadují přes noc, občas se tam někdo napije více alkoholu, občas tam někteří mluví zmateně. Nyní se zjistilo, že se tam na toaletách pravděpodobně i užívá, alespoň v jednom případě, kokain. S nadsázkou by klidně někdo mohl poznamenat, že mu to připomíná legendární newyorský klub Studio 54, který se vyznačoval drogami, alkoholem a nekončícími večírky. Teď už snad chybí jen to, aby se politická elita ČR začala symbolicky zdravit: »Ahoj, jak se máš něco?«. Jinými slovy - nález kokainu na toaletách ve Sněmovně udělal pořádný rozruch. A poslanci se teď vzájemně obviňují způsobem nevídaným - hádají se, kdo je větší »narkoman«. Pro ŽivotvČesku.cz skandální situaci okomentoval glosátor a bezpečnostní expert Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že zásadní je, že »někdo, případně někteří si ládují kokainem nos v pracovní době«.

Reklama:

Z události, která se vynořila až po více než roce, se stává naprosto bizarní ukázka toho, jak se česká politická elita staví k závažným problémům. Místo řešení se obviňuje z toho, kdo za to může a kdo je větší »konzument«.

Dokonce to došlo tak daleko, že se poslanci chtějí nechat otestovat na přítomnost drog v těle. Navrhl to vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Což je opět další nesmysl, pokud půjde o test ze slin či krve. Důvod? Zmíněné varianty odhalí především »momentální přítomnost látky v těle - tedy v řádu desítek hodin zpět od užití«. Konzumentovi, případně konzumentům tak stačí týden lidově řečeno »nešňupat« a test nic neodhalí.

Reklama:

Ideální by tedy bylo, kdyby poslanci podstoupili test na přítomnost drog z vlasů. Látka je totiž detekovatelná až 90 dní, protože drogy zůstávají ve vlasech po delší dobu.

Bartošův nápad vyprovokoval v pátek Andrej Babiš, když se kvůli kokainu obořil na pirátské poslance. "Vždyť jejich předseda je symbolem šňupání," prohlásil lídr hnutí ANO na plénu.

Bartoš v reakci, kdy vyjádřil, že se mu slova Babiše nelíbí, uvedl. "Naši poslanci a poslankyně jsou ready na testy návykových látek, my se nemáme čeho bát, ostatně já ani nepiju alkohol, přesto se někdy musím bavit s alkoholem zmatlanými lidmi ve Sněmovně. Vyzývám k testu poslanecký klub ANO a klub SPD, který také šíří bludy. Výsledky samozřejmě pojďme všichni transparentně zveřejnit. A pak si povíme, u koho frčí »kokain v řiti«, který ANO tak rádo omílá," napsal na síti X Bartoš a směrem k Babišovi uvedl, že je soudy opakovaně usvědčený lhář.

Pokud jde o »kokain v řiti«, tak to byla specialita exministra Karla Havlíčka (ANO), který hnutí STAN opakovaně předhazoval kauzu Dozimetr, v níž obviněný pražský politik Petr Hlubuček pořádal kokainové večírky.

Papírek se zbytky kokainu nalezla na pánských toaletách ochranka předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta však k věci uvedla, že policie ji o žádném »podezřelém« neinformovala. "To naznačuje pouze článek, který se opírá o anonymní zdroj," uvedla.

Tím odkázala na článek deníku iDnes.cz, který v sobotu uvedl, že ochranka s kokainem spojovala hned na začátku vysokého »úředníka«. Šlo údajně o ředitele kanceláře Pekarové.

"Policie také uvedla, že obdobný incident nezaznamenala ani předtím, ani potom. Proto nepovažuji za nutné plošné testování všech poslanců," dodala s tím, že jako negativní vnímá, že ji policie o nálezu drogy neinformovala včas.

"Jako předsedkyně Poslanecké sněmovny nemohu zasahovat do interních pravidel Ochranné služby, ale očekávám, že budou přijata opatření, aby se taková situace neopakovala,“ uzavřela Pekarová Adamová.

Radim Fiala uvedl, že hnutí SPD je připraveno podstoupit drogové testy kdykoliv, a zároveň na síti X vyslal vzkaz Bartošovi. "Milý pane předsedo (Ivan Bartoš), Vaše politická strana (Piráti) je ta, která má dlouhodobě jako jeden ze svých zásadních programových bodů legalizaci tzv. měkkých drog. A možná nejenom tech měkkých," uvedl.

Redakci zajímalo, jak se na klasickou poslaneckou nekonzistenci a skutečnost, kdy se vzájemně obviňují jako náctiletí, dívá Andor Šándor.

"Měli by si uvědomit, že jsou legislativním vzorem národa. Bohužel jejich činnost mnohdy nestojí ani za zlámanou grešli. To podstatné, co by si především měli uvědomit, je, že tam fetují v pracovní době, a to je samozřejmě problém," uvedl v úvodu svého komentáře Andor Šándor, který tak poukázal na to, že drogový koordinátor Jindřich Vobořil před pár dny pro televizi Nova uvedl, »že kokain ve Sněmovně není žádná novinka«.

"Poslanci jsou vzorkem občanů naší země, neboť jsme si je zvolili, takže není potřeba se nějak překvapovat tím, že dělají věci, které někdo v české populaci dělá. Ale oni to dělají v pracovní době a ono to vyplývá z toho, že pokud mohou konzumovat v pracovní době alkoholické nápoje, tak proč by nemohli brát i drogy. Jak je vidět, tak ten případ má hlubší kořeny a snažil jsem se to humorně odlehčit, že některá vystoupení poslanců, aby si člověk zachoval nějakou duševní čistotu a zdraví, tak si asi zaslouží něco jiného než jen okno s čerstvým vzduchem. Zároveň je to něco, co ukazuje, že česká politická scéna nemá žádné meze v záporu, který by nebyla schopna či ochotna prorazit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: